Czaputowicz: liczymy, że dojdzie do umocnienia prounijnego kursu polityki ukraińskiej

2019-07-24 15:32 aktualizacja: 2019-07-24, 15:47
Jacek Czaputowicz. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Jacek Czaputowicz. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Liczymy, że dojdzie do umocnienia prodemokratycznego i prounijnego kursu polityki ukraińskiej; prezydent Wołodymyr Zełenski i siła polityczna stworzona przez niego cieszą się dużym poparciem, co pokazuje, że Ukraińcy lokują w nich nadzieje na reformy - powiedział PAP szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie wciąż liczy głosy oddane w niedzielnych przedterminowych wyborach do Rady Najwyższej Ukrainy. Po podsumowaniu niemal 99 procent protokołów elektronicznych z lokali wyborczych pierwsze miejsce nadal zdecydowanie zajmuje partia Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, którą poparło ponad 43 procent wyborców.

Szef MSZ pytany przez PAP, czy wynik wyborów na Ukrainie może być szansą na większą stabilizację dla tego kraju odparł, że procesy polityczne, które zachodzą na Ukrainie są oceniane pozytywnie przez polski rząd oraz przez UE.

"Prezydent Zełenski i siła polityczna przez niego stworzona cieszą się dużym poparciem społecznym, co pokazuje, że Ukraińcy lokują w nich nadzieje na reformy, walkę z korupcją, oligarchizacją, a także na rozwiązania kwestii związanych z prowadzoną wojną, wymianą jeńców. Liczymy, że dojdzie do umocnienia prodemokratycznego i prounijnego kursu polityki ukraińskiej" - powiedział Czaputowicz.

"Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Zełenskim w Brukseli potwierdziła chęć utrzymania przez Ukrainę dobrych stosunków z naszym krajem, a także docenienie roli Polski we wspieraniu suwerenności Ukrainy i jej działań na rzecz umocnienia państwowości i reform" - dodał szef MSZ.

W wyborach parlamentarnych na Ukrainie na kolejnych miejscach znalazły się partie: prorosyjska Opozycyjna Platforma (niewiele ponad 13 procent), Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko (8,18 procent), Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki (8,11 procent) oraz Hołos (Głos) rockmana Swiatosława Wakarczuka (5,8 procent). Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły 5–procentowego progu wyborczego.

Na ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów parlamentarnych CKW ma czas do 5 sierpnia. Oczekuje się, że pierwsze posiedzenie nowej Rady Najwyższej odbędzie się w Dniu Niepodległości Ukrainy 24 sierpnia. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ par/