"Czarnoksiężnik z Krainy Oz" z Judy Garland ma 80 lat

2019-08-12 21:51 aktualizacja: 2019-08-12, 21:51
Rubinowe trzewiki, które w filmie "Czarnoksiężnik z Oz" nosiła bohaterka grana przez Judy Garland Fot. EPA/ANDY RAIN
Rubinowe trzewiki, które w filmie "Czarnoksiężnik z Oz" nosiła bohaterka grana przez Judy Garland Fot. EPA/ANDY RAIN
Ten film i występująca w nim Judy Garland jako Dorotka - to było objawienie kina. 12 sierpnia mija 80 lat od premiery "Czarnoksiężnika z Krainy Oz" z 17-letnią Judy w roli głównej.

Pierwowzorem filmowej opowieści była oczywiście książka dla dzieci - "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" (oryg. The Wonderful Wizard of Oz, później The Wizard of Oz) - powieść autorstwa Lymana Franka Bauma, pierwsza część cyklu o czarodziejskiej krainie Oz. Książka została wydana w Chicago w 1900 roku. "Czarnoksiężnik z Krainy Oz", będąc pierwszym utworem fantasy w amerykańskiej literaturze dziecięcej, stał się ważnym elementem jej rozwoju. To klasyka światowej literatury dla dzieci.

Pewnego dnia, Toto - pies Dorotki (w roli dziewczynki - Judy Garland) gryzie w nogę podłą panią Gulch (Margaret Hamilton). Kobieta z zemsty chce uśpić Toto. Dorotka chce ratować przyjaciela, więc uciekają do domu. Po drodze spotyka profesora Marvela (Frank Morgan), który namawia ją do powrotu. Gdy Dorotka jest już w domu, potężne tornado przenosi ją do czarodziejskiej krainy Oz. Okazuje się, że dom spadł na Czarownicę ze Wschodu... Dorotka musi jak najszybciej dotrzeć do Szmaragdowego Miasta, stolicy krainy Oz i błagać jej władcę, wielkiego czarnoksiężnika, o pomoc.

Film z 1939 roku był wzorcową ekranizacją tej powieści dla dzieci, ze wspaniałą rolą Judy Garland, która śpiewa równie pięknie jak wygląda. Jej Dorotka jest dziewczęca, naiwna, przy tym słodka i tryskająca radością. A przecież aktorka miała wtedy zaledwie 17 lat i na niej w dużej mierze ciążyła odpowiedzialność za sukces filmu. Judy została dobrze zapamiętana z tej roli, a wykonywana przez nią piosenka "Somewhere over the Rainbow" zdobyła Oscara.

Później piosenka ta znalazła się w repertuarze wielu znanych wykonawców, była aranżowana na wiele sposobów, można ją usłyszeć także w wersji chóralnej.

A sam film "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" wpisał się na stałe w historię światowej kinematografii. Rok 1939 nazywany jest przez wielu znawców najlepszym rokiem kinematografii. To wtedy powstały takie dzieła jak "Przeminęło z wiatrem", "Wichrowe wzgórza", "Pan Smith jedzie do Waszyngtonu" i właśnie "Czarnoksiężnik z Krainy Oz". (PAP Life)

autorka: Dorota Kieras

dki/ jbr/

TEMATY: