Alkohol z CO2 sposobem na globalne ocieplenie?

2019-08-29 10:39 aktualizacja: 2019-08-29, 10:58
Fot. PAP/  EPA/FEHIM DEMIR `
Fot. PAP/ EPA/FEHIM DEMIR `
Wydajne przerabianie dwutlenku węgla na alkohol może pomóc w rozwiązaniu problemów dotyczących środowiska naturalnego – informuje pismo „Nature Communications”. Austriaccy naukowcy udoskonalili elektrochemiczną metodę przekształcania dwutlenku węgla w alkohole.

Naukowcy z uniwersytetu w Linzu udoskonalili metodę przekształcania dwutlenku węgla w alkohole - metanol lub etanol (ten pierwszy jest trujący). Produkcja alkoholu z CO2 metodą elektrochemiczną była możliwa już wcześniej, jednak dotychczasowe metody miały niewielką wydajność.

Austriacki zespół zsyntetyzował zawierającą jony kobaltu cząsteczkę z trzema resztami glikolu polietylenowego przyłączonymi do grup mezofenylowych. Cząsteczka ta pełni rolę katalizatora w procesie elektrokatalitycznej redukcji dwutlenku węgla. Najwydajniej zachodzi ona przy odczynie umiarkowanie kwaśnym. Zawierające kobalt cząsteczki umieszczone są na elektrodzie wykonanej z „papieru” z włókna węglowego.

Dwutlenek węgla należy do najważniejszych gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za globalne ocieplenie. Zdaniem autorów produkcja alkoholu z dwutlenku węgla to „zrównoważona strategia rozwiązania narastającego kryzysu energetycznego, która jednocześnie może złagodzić zanieczyszczenie środowiska”.

Planowane są testy na duża skalę w pilotażowym zakładzie. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki