Duda: polskie służby kontrwywiadowcze wykryły działania, które mogły mieć charakter szpiegowski

2019-09-02 13:48 aktualizacja: 2019-09-02, 18:08
Warszawa, 02.09.2019. Prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego, 2 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 02.09.2019. Prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji prasowej w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego, 2 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Polskie służby kontrwywiadowcze wykryły pewne działania, które mogły mieć charakter szpiegowski, ta sprawa jest w tej chwili badana - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany o to, czy USA kiedykolwiek przedstawiły Polsce dowody na to, że Chiny szpiegują, wykorzystując technologię.

W kontekście podpisania polsko-amerykańskiej deklaracji dot. bezpieczeństwa budowania sieci 5G, do którego doszło w poniedziałek, prezydent był pytany, czy USA kiedykolwiek dały Polsce dowody na to, że Chiny szpiegują, wykorzystując technologię.

"Chcę powiedzieć jedno - tak, rzeczywiście polskie służby kontrwywiadowcze wykryły pewne działania, które mogły mieć charakter szpiegowski, ta sprawa jest w tej chwili badana. Toczą się normalne, legalne działania polskich służb, polskiej prokuratury. Czekamy spokojnie na ich wynik, dlatego, że w tej sprawie - jeżeli prokuratorzy zdecydują się wnieść akty oskarżenia - będą działały polskie sądy" - powiedział Andrzej Duda.

Stany Zjednoczone przestrzegają sojuszników przed korzystaniem z urządzeń Huawei przy budowie sieci łączności bezprzewodowej 5G, obawiając się, że mogłyby one zostać wykorzystane przez Chiny w celach szpiegowskich. Huawei zdecydowanie zaprzecza zarzutom szpiegostwa i twierdzi, że Amerykanie kierują się interesami ekonomicznymi.

W 2018 r. z tego samego powodu Australia i Nowa Zelandia zablokowały możliwość używania podzespołów tego producenta w swoich sieciach 5G.

W styczniu polskie władze pod zarzutami szpiegostwa aresztowały pracownika Huawei, a Czechy wykluczyły firmę z publicznych przetargów po ostrzeżeniu ze strony instytucji odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo kraju.

Amerykańskie ministerstwo handlu wpisało Huawei na listę podmiotów, które nie mogą kupować od firm z USA części i oprogramowania bez zgody Waszyngtonu. Decyzja może odciąć największego chińskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego od amerykańskiej technologii.(PAP)

reb/ mrr/