Kukiz: nie mogę wykluczyć koalicji z PiS, ale obecnie PiS robi wszystko, by do tego nie doszło

2019-09-12 09:55 aktualizacja: 2019-09-12, 09:58
Paweł Kukiz. Fot. PAP/Rafał Guz
Paweł Kukiz. Fot. PAP/Rafał Guz
Lider ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz powiedział, że nie może wykluczyć przyszłej koalicji z PiS, ale - jak ocenił - obecnie PiS robi wszystko, by taką sytuację wykluczyć. Według niego, PiS to "partia arogancka i bufoniarska, która przeskoczyła w pysze PO w jej największych wzlotach pychy".

Kukiz pytany w Radiu Zet, czy po wyborach byłaby możliwa koalicja PSL-Koalicji Polskiej z PiS-em - ruch Kukiz'15 współpracuje przed wyborami z PSL-KP - odpowiedział, że gdyby takie pytanie zadano mu dwa miesiące temu, to "być może powiedziałby, że jak najbardziej byłoby to możliwe".

"Natomiast, jeżeli i PSL, i Kukiz'15 ewidentnie odczuwa, i to nie są nawet sygnały, tylko to jest absolutnie widoczne, namacalne, że Prawo i Sprawiedliwość chce po prostu nas, powiem wprost: zabić, i jednych, i drugich, to trudno tutaj mówić o jakiejś koalicji". "Z drugiej strony absolutnie też nie mogę tego wykluczyć" - dodał.

Lider Kukiz' 15 podkreślił, że od czterech lat mówi, że gdyby doszło do takiej sytuacji, że jego ugrupowanie jest "języczkiem u wagi", czyli albo jedna, albo druga opcja go potrzebuje to wtedy będą starać się podjąć decyzję racjonalną. "A racjonalna decyzja to taka, że będziemy szukać takiego partnera, który da większą gwarancję spełnienia postulatów obywatelskich" - podkreślił.

Dopytywany, czy nie wyklucza koalicji z PiS albo Koalicją Obywatelską, odpowiedział: "tak, ale Prawo i Sprawiedliwość robi obecnie wszystko, by taką sytuację wykluczyć". Ocenił, że PiS to jest "partia arogancka, partia bufoniarska, partia, która przeskoczyła w pysze PO w jej największych wzlotach pychy".

Odnosząc się do słów Jarosława Porwicha, byłego posła Kukiz'15 obecnie należącego do koła Wolni i Solidarni, że "pamięta słowa Pawła Kukiza, że +PSL to mafia, zorganizowana grupa przestępcza+", Kukiz powiedział: "również mówiłem podobne rzeczy, proszę sobie wygooglować co mówiłem, o Prawie i Sprawiedliwości, co mówiłem o Platformie Obywatelskiej". "Ja przyszedłem do tego parlamentu mocno naładowany" - stwierdził.

"Wiele rzeczy mówiło się w emocjach, ale powiem w ten sposób: jeśli chodzi o partie polityczne, wszystkie partie polityczne w obecnym kształcie w Polsce są spatologizowane. (...) Są dotknięte patologią, jedynie PSL wpisał w swój program postulaty Kukiz'15, które po wejściu w życie te patologie likwidują" - powiedział lider Kukiz'15. Dodał, że "to PSL, rok temu podpisał się pod projektem Kukiz'15 ustawy antykorupcyjnej.

Na początku sierpnia Kukiz i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali porozumienie programowe o współpracy w wyborach do Sejmu. Porozumienie to obejmuje trzy pakiety: obywatelski, gospodarczy i antykorupcyjny. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ mok/