W Nowym Jorku z Uberem można lecieć śmigłowcem

2019-10-07 10:40 aktualizacja: 2019-10-07, 10:44
Fot. PAP/ EPA/JUSTIN LANE
Fot. PAP/ EPA/JUSTIN LANE
Uber oferuje usługi przewozu osób helikopterem, dostępne dla wszystkich użytkowników w Nowym Jorku. Za pośrednictwem aplikacji mogą oni zarezerwować przeloty z Dolnego Manhattanu na lotnisko JFK.

Podczas prezentacji oferty Uber Copter koncern poinformował, że usługi przewozu osób między Dolnym Manhattanem i międzynarodowym lotniskiem im. Johna F. Kennedy’ego (JFK) będą dostępne dla wszystkich użytkowników aplikacji za kwotę od 200 do 225 dolarów za osobę - podała agencja Reutera. Poza trwającym osiem minut lotem helikopterem w usługę wchodzi również dowiezienie klienta samochodem na miejsce startu maszyny. Pasażer może zabrać ze sobą na pokład małą walizkę.

Usługa jest jednak dostępna wyłącznie znajdujących się w południowej części nowojorskiej wyspy i pojawia się w aplikacji wyłącznie w tym rejonie. Rzeczniczka firmy podkreśliła, że w przypadku użytkowników znajdujących się w innych częściach miasta usługa ta nie zapewniałaby realnej oszczędności czasu.

Dziennikarz Reutera przetestował Uber Coptera dzień przed jego oficjalnym uruchomieniem. Rozpoczynając podróż z środkowej części Manhattanu, gdzie agencja ma swoją siedzibę, potrzebował na dotarcie do lotniska 70 minut (droga metrem na południe dwie taksówki Ubera i przelot). Jak zauważyła agencja, jest to przybliżony czas, jakiego potrzebuje podróżny, aby dotrzeć z centrum na lotnisko zwykłą taksówką przy średnim natężeniu ruchu.

Od czerwca Uber Copter dostępny był w Nowym Jorku dla członków z kontem premium. Uber nie wyklucza, że w przyszłości może rozszerzyć swoją ofertę przewozu osób helikopterem również na inne części miasta.

Jak zauważył Reuters, JFK jest jednym z największych lotnisk w hrabstwie. Podróż samochodem z zatłoczonego Manhattanu może zajmować od jednej do dwóch godzin. Wykorzystując środki transportu publicznego należy zarezerwować czas od 50 do 75 minut.

Uber ma nadzieję, że projekt NYC Copter utoruje drogę dla Uber Air. Koncern pracuje nad usługą latających taksówek elektrycznych, które mogą startować i lądować pionowo. Uber Air ma być odpowiedzią na rosnące obawy dotyczące korków i emisji spalin. (PAP)
 
lus/  malk/