Wielka Brytania: zwłoki 39 osób odkryto w ciężarówce

2019-10-23 12:36 aktualizacja: 2019-10-23, 19:23
Fot. PAP/EPA/VICKIE FLORES
Fot. PAP/EPA/VICKIE FLORES
W kontenerze ciężarówki na terenie parku przemysłowego w hrabstwie Essex, w południowo-wschodniej Anglii, znaleziono zwłoki 39 osób - poinformowała w środę brytyjska policja. Na razie nie wiadomo jakiej byli narodowości. Kierowca ciężarówki został aresztowany.

Do odkrycia zwłok doszło na terenie parku przemysłowego Waterglade Industrial Park, ok. 30 km na wschód od Londynu. Policja została wezwana na miejsce krótko przed godz. 2.40 w nocy czasu lokalnego (godz. 3.40 w Polsce). 

Jak przekazała przed południem policja w hrabstwie Essex, wśród ofiar jest 38 osób dorosłych i jeden nastolatek. Zastrzegła jednak, że ich identyfikacja może potrwać długo. Teren parku przemysłowego został otoczony policyjnym kordonem.

Policja poinformowała również, że pod zarzutem morderstwa aresztowany został 25-letni kierowca pochodzący z Irlandii Północnej. Podejrzewa się, że ciężarówka przyjechała na terytorium Wielkiej Brytanii z Bułgarii w sobotę przez Holyhead w północnej Walii. Tamtejszy port jest ważnym punktem obsługi handlu z Irlandią. Doniesień o tym, że ciężarówka rozpoczęła podróż w Bułgarii nie potwierdziło jednak na razie tamtejsze MSZ. 

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył, że jest przerażony informacją o odkryciu zwłok. "Jestem przerażony tym tragicznym incydentem w Essex. Otrzymuję na bieżąco informacje z ministerstwa spraw wewnętrznych i będziemy współpracować z policją w Essex w celu wyjaśnienia, co się stało. Moje myśli są ze wszystkimi tymi, którzy stracili życie i z ich bliskimi" - powiedział Johnson.

"Zaszokowana i zasmucona tym absolutnie tragicznym incydentem. Policja w Essex aresztowała osobę i musimy umożliwić prowadzenie śledztwa" - napisała z kolei na Twitterze szefowa brytyjskiego MSW Priti Patel.

Najtragiczniejsze tego typu zderzenie w historii Wielkiej Brytanii miało miejsce w czerwcu 2000 roku, gdy w porcie w Dover w kontenerze ciężarówki znaleziono ciała 58 chińskich nielegalnych imigrantów, którzy zmarli wskutek braku powietrza; dwie osoby przeżyły. Rok później holenderski kierowca ciężarówki został skazany na 14 lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem ludzi. 

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/