Rada Krajowa SLD zbierze się w sobotę w sprawie konsolidacji formacji lewicowych

2019-11-08 15:36 aktualizacja: 2019-11-08, 15:39
Tablica z logiem SLD w Sejmie RP. Fot. PAP/Paweł Supernak
Tablica z logiem SLD w Sejmie RP. Fot. PAP/Paweł Supernak
Rada Krajowa SLD zajmie się w sobotę tematem konsolidacji formacji lewicowych, wyznaczy datę Konwencji, która zmieni statut partii, a także zarekomenduje kandydaturę szefa SLD Włodzimierza Czarzastego na wicemarszałka Sejmu.

Pod koniec października zebrał się Zarząd Krajowy SLD, który podjął decyzję ws. konsolidacji lewicy i udziale SLD w tej konsolidacji.

Chęć budowy szerokiego porozumienia na lewo od Platformy Obywatelskiej i PSL-u wyraziła także Rada Krajowa i Zarząd Krajowy Wiosny, które zebrały się zaraz po wyborach. "Będziemy dbali o to, żeby nie tylko w parlamencie powstał klub parlamentarnej całej lewicy, ale także, żeby na przyszłość połączyło nas wspólne marzenie o jeszcze lepszej Polsce" - mówił wówczas lider Wiosny Robert Biedroń.

Na najbliższą sobotę została zwołana Rada Krajowa SLD. Odbędzie się ona w warszawskiej siedzibie OPZZ. W rozmowie z PAP sekretarz generalny SLD Marcin Kulasek zapowiedział, że na Radzie jej członkowie będą chcieli podsumować kampanie wyborczą, a także podziękować posłom Sojuszu.

"Chcemy też podjąć decyzję dotyczącą wyznaczenia terminu Konwencji na 14 grudnia. Konwencja zajmie się zmianą statutu Sojuszu Lewicy Demokratycznej po to, żeby przygotować formację do połączenia dwóch partii" - podkreślił Kulasek.

Jak dodał, Rada Krajowa ma zarekomendować przewodniczącego SLD Włodzimierza Czarzastego na funkcję wicemarszałka Sejmu. Wcześniej, bo w środę, taką decyzję podjął wspólny klub parlamentarny Lewicy.

Zatwierdzona ma zostać także nominacja na sędziego Trybunału Stanu. Kandydatem rekomendowanym przez Sojusz, ma zostać według informacji PAP członek fundacji Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, doktor prawa Sebastian Gajewski.

Po Radzie Krajowej SLD o godz. 14 ma się odbyć konferencja prasowa.

Komitet wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który tworzyły SLD, Wiosna i Lewica Razem pod wspólnym logo Lewica, otrzymał 12,56 proc. w wyborach do Sejmu. Wynik przełożył się na 49 mandatów, z czego 24 przypadło SLD, 19 Wiośnie, a sześć Lewicy Razem.(PAP)

gb/ godl/