O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Papież przyjął rezygnację dziekana Kolegium Kardynalskiego kard. Sodano

Papież Franciszek przyjął rezygnację złożoną przez dziekana Kolegium Kardynalskiego kardynała Angelo Sodano - podał w sobotę Watykan. Wcześniej podczas spotkania z Kurią Rzymską papież podziękował mu za pełnienie tej roli.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz (P), kard. Angelo Sodano (L). Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz (P), kard. Angelo Sodano (L). Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

92-letni kardynał Sodano był dziekanem Kolegium Kardynalskiego od 2005 roku; zastąpił kardynała Josepha Ratzingera, wybranego wówczas na konklawe.

Wcześniej od 1991 do 2006 roku był sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej; przez 14 lat był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II.

Ostatnie przemówienie jako dziekan kolegium kardynał Sodano wygłosił w sobotę rano, witając papieża Franciszka podczas przedświątecznego spotkania z Kurią Rzymską.

Do zadań dziekana Kolegium Kardynalskiego należy między innymi przewodniczenie uroczystościom pogrzebowym papieża, odprawianie mszy na rozpoczęcie konklawe i prowadzenie jego obrad. (PAP)

sw/ ndz/

Zobacz także

  • Papież Leon XIV. Fot. PAP/RICCARDO ANTIMIANI
    Papież Leon XIV. Fot. PAP/RICCARDO ANTIMIANI

    Leon XIV zaproszony do Polski. Padła konkretna data

  • Papież Leon XIV. Fot. PAP/RICCARDO ANTIMIANI
    Papież Leon XIV. Fot. PAP/RICCARDO ANTIMIANI

    Papież: list polskich biskupów do biskupów niemieckich zmienił historię Europy

  • w programie wizyty przewidziana jest również audiencja u papieża Leona XIV. Fot. Adobe Stock/Massimo Todaro (zdjęcie ilustracyjne)
    w programie wizyty przewidziana jest również audiencja u papieża Leona XIV. Fot. Adobe Stock/Massimo Todaro (zdjęcie ilustracyjne)

    Prezydium KEP zostanie przyjęte na audiencji przez papieża Leona XIV

  • Papież Leon XIV. Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
    Papież Leon XIV. Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

    Papież: mieć nadzieję to uczestniczyć i nieść pomoc potrzebującym

Serwisy ogólnodostępne PAP