Szef MON: przez ostatnie pięć lat liczba żołnierzy wzrosła o ok. 33 tys.

2020-01-17 11:24 aktualizacja: 2020-01-17, 13:55
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Fot.  PAP/Rafał Guz
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Rafał Guz
Ten rok planujemy zakończyć ze 111 tysiącami żołnierzy zawodowych oraz 29 tysiącami żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Od wyborów parlamentarnych w 2015 r. liczba żołnierzy wzrosła o ok. 33 tysiące - napisał w piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON we wpisie na Twitterze podkreślił, że rozwój jakościowy Wojska Polskiego idzie w parze z rozwojem ilościowym.

"Od wyborów w 2015 roku liczba żołnierzy wzrosła o ok. 33 tys. Ten rok planujemy zakończyć ze 111 tys. żołnierzy zawodowych i 29 tys. żołnierzy WOT. Zostań Żołnierzem RP!" - napisał Błaszczak.

W ubiegłym tygodniu minister Błaszak nominował gen. bryg. Artura Dębczaka na pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej ds. programu "Zostań Żołnierzem RP". Kampanię mającą na celu zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych RP zainaugurowano w październiku 2018 r.

Pierwszy jej etap realizowany był w formule tzw. tygodni rekrutacyjnych. Co miesiąc, w wyznaczonym tygodniu, w miejsca takie jak centra handlowe, ośrodki sportu czy rynki miejskie, wyruszały mobilne zespoły rekrutacyjne złożone z żołnierzy lokalnych jednostek wojskowych i przedstawicieli wojskowych komend uzupełnień lub wojewódzkich sztabów wojskowych.

Podczas zimowych ferii od 14 stycznia do 24 lutego 2019 r. w pięciu województwach na południu Polski prowadzony był II etap kampanii. W III etap włączyli się także sportowcy. IV edycja została zainaugurowana z początkiem lipca ub. roku w Łebie; wówczas ruszyła też akcja "Wojskowe wyzwanie", w ramach której podczas wakacji w 17 wytypowanych jednostkach w kraju zainteresowani mogli zapoznać się ze sprzętem i wziąć udział w zajęciach dla żołnierzy. (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ itm/