PKN Orlen zainwestuje 1 mld zł w instalację visbreakingu

2020-02-05 13:21 aktualizacja: 2020-02-05, 13:21
PKN Orlen podpisał w środę umowę na budowę instalacji visbreakingu w rafinerii w Płocku za 1 mld zł. Instalacja ma powstać w ciągu 3 lat i dać dodatkowo ponad 200 tys. ton oleju napędowego rocznie - poinformował w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Instalację zbuduje konsorcjum KTI Poland i IDS Bud. Jak oświadczył Obajtek na konferencji prasowej, koncern musi inwestować w główną działalność, czyli w rafinerię, by wchodzić w produkty wysokomarżowe. Zaznaczył, że inwestycja powinna dać szybki zwrot i szybko zacząć generować zyski. Według PKN Orlen, zysk operacyjny EBITDA może wzrosnąć dzięki nowej instalacji o 340-415 mln zł rocznie.

Jak podkreślił prezes KTI Poland Antonio S. Gallo, instalacja powinna zacząć produkować pod koniec 2022 r. „To jest bardzo istotne dla rozwoju rafinerii, ale i dla całego sektora inżynieryjnego i wykonawczego” - zaznaczył Gallo.

Jak mówił prezes IDS Bud Andrzej Napierski, będzie to największa inwestycja realizowana dotychczas przez firmę. Zaznaczył, że IDS Bud współpracuje z większą częścią branży petrochemicznej i energetycznej i to doświadczenie powinno się przełożyć na realizację inwestycji.

Obajtek podkreślał, że w rafinerii w Płocku trwają dwie inne inwestycje - modernizacje instalacji - które w sumie pozwolą wyprodukować dodatkowo ok. 300 tys. ton oleju napędowego rocznie. Razem z visbreakingiem da to ok. pół miliona ton diesla rocznie więcej - zaznaczył.

"Olej napędowy jest +produktem marżowym+, a jego konsumpcja rośnie, stąd decyzja o pogłębieniu głębokości przerobu ropy i zwiększeniu produkcji" - podkreślał prezes PKN Orlen.

Jak wyjaśnił koncern, instalacja visbreakingu służy w rafineriach charakteryzujących się głębokim przerobem ropy naftowej (uzyskujących tzw. produkty białe, jak gaz suchy i płynny, benzyna, nafta i olej napędowy), do m.in. uzysku dodatkowej ilości tzw. produktów lekkich z procesu termicznego rozkładu gudronu, czyli oleju ciężkiego będącego pozostałością procesu destylacji próżniowej ropy naftowej. W wyniku procesu destylacji mieszaniny poreakcyjnej uzyskuje się frakcje benzynowe i oleju napędowego. Natomiast powstały w trakcie procesu gaz jest oddzielany i po oczyszczeniu z zawartości związków siarki zostaje wykorzystany jako paliwo technologiczne do podgrzewania surowca (ropy) w procesach rafinacji. Proces Visbreakingu jest stosowany głównie w rafineriach wytwarzających składniki lotne z użyciem wodoru, przy niskiej konwersji, które produkują duże ilości oleju napędowego.(PAP)

autor: Wojciech Krzyczkowski

wkr/ drag/