Sejm przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie noweli ustawy abonamentowej

2020-02-13 21:23 aktualizacja: 2020-02-14, 16:33
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Sejm w czwartek opowiedział się przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Media publiczne: Telewizja Polska, Polskie Radio powinny istnieć i powinny służyć Polakom - podkreśliła posłanka PiS Joanna Lichocka. Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.

Za odrzuceniem uchwały Senatu było 232 posłów, przeciwko było 220 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu. Przed głosowaniem argumenty za odrzuceniem uchwały Senatu przedstawili posłowie PiS, w tym posłanka tej partii Joanna Lichocka, która przedstawiła sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Posłanka PiS podkreśliła, że uchwała Senatu rekomendująca odrzucenie rekompensaty jest, jej zdaniem, skandaliczna. Oceniła, że to skandaliczny wniosek Senatu, ażeby uniemożliwić dofinansowanie mediów publicznych. "Opozycja nie może przeboleć, że media publiczne istnieją i nie są pod ścisłą kontrolą PO, PSL i SLD" - powiedziała Lichocka. Przypomniała, że w czwartek Komisja Kultury i Środków Przekazu zdecydowała, że to Lichocka będzie posłem sprawozdawcą noweli ustawy abonamentowej. Wcześniej, w środę, komisja - większością głosów opozycji - zdecydowała, że sprawozdawcą będzie posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.

Przedstawiając stanowisko sejmowej komisji kultury Joanna Lichocka przypomniała, że komisja zarekomendowała w środę odrzucenie noweli ustawy abonamentowej. "Teraz informuję, że Prawo i Sprawiedliwość, które ma większość w tym Sejmie, odrzuci ten wniosek jako próbę zniszczenia mediów publicznych" - mówiła.

W dyskusji przed głosowaniem posłowie opozycji twierdzili, że programy informacyjne i publicystyczne telewizji publicznej są stronnicze. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wskazywał, że pieniądze zamiast na TVP powinny być wydane na onkologię w Polsce. Podobnie przeciwko noweli wypowiedziała się wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO). "Nie chcecie tych pieniędzy przekazać dla ludzi (...). Nie chcecie tych pieniędzy przekazać na leczenie onkologiczne" - mówiła.

Wtórowali jej także m.in. Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) i Krzysztof Paszyk (PSL-Kukiz'15).

Poseł PiS Marek Suski odpowiadając na argumenty opozycji, że zamiast dofinansowywać TVP lepiej byłoby przeznaczyć pieniądze na onkologię, powiedział, że to ze strony opozycji hipokryzja. "Można tylko powiedzieć w ten sposób, że za naszych rządów na służbę zdrowia przekazaliśmy kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż za waszych rządów. A kto jest hipokrytą, i kto jest agresywny, i kto jak się zachowuje, to pokazaliście w Pucku?" - pytał Suski.

W poniedziałek w Pucku i Wejherowie podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem, grupa manifestujących próbowała zakłócić spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Pikietujący głośno krzyczeli i gwizdali.

Nowelizacja, której projekt przygotowali posłowie sejmowej większości, przewiduje wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-19 części rekompensaty. Środki te mają zostać podzielone między jednostki publicznej radiofonii i telewizji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.

Dodatkowo podczas prac w Sejmie znowelizowano niektóre przepisy ustawy o radiofonii i telewizji. Wprowadzają one uchylenie ust. 1 w art. 27 stanowiącego, że "zarząd spółki liczy od jednego do trzech członków". Mają tu obowiązywać rozwiązania z kodeksu spółek handlowych.

Senat, który w ubiegłym tygodniu zarekomendował odrzucenie nowelizacji, zwrócił również uwagę na problem niewyjaśnionej jednoznacznie kwestii dotyczącej ewentualnego obowiązku notyfikacji Komisji Europejskiej przewidzianego w ustawie programu pomocy dla publicznej radiofonii i telewizji w zakresie finansowania misji publicznej. Odnosząc się do kwestii MKiDN ocenia, że znowelizowane przepisy są zgodne z zasadami pomocy publicznej w UE. (PAP)

nno/ aszw/ robs/