Prezydent o konkursie Pracodawca Przyjazny Pracownikom: laureaci budują polską gospodarkę

2020-02-24 13:37 aktualizacja: 2020-02-25, 07:49
Prezydent Andrzej Duda (C) podczas gali 12. edycji konkursu pt. "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara
Prezydent Andrzej Duda (C) podczas gali 12. edycji konkursu pt. "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara
Laureaci konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom budują nowoczesną polską gospodarkę, w absolutnej większości są to zakłady, które święcą sukcesy – mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia wyróżnień w XII edycji konkursu.

XII edycja konkursu organizowana jest przez NSZZ "Solidarność" pod honorowym patronatem prezydenta. W uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim wzięli udział m.in. szefowa MRPiPS Marlena Maląg, główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek i szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślił, że nagrody te są szczególnie ważne, bo to pracownicy zgłaszają swojego pracodawcę do konkursu.

"Można powiedzieć, że to pracownicy ubiegają się o nagrodę dla swojego pracodawcy, co sądzę, że dla pracodawcy powinno być tym bardziej cenne, a dla tych, którzy obserwują ten konkurs, powinno jasno wskazywać niezwykłą wartość, jaką taki pracodawca ma dla naszego rynku pracy i gospodarki " – mówił.

"To jest nagroda, która pokazuje nowoczesną stronę polskiej gospodarki, to są nowoczesne przedsiębiorstwa, gdzie przestrzegane są zasady pracy (...), jest możliwość swobodnego funkcjonowania związków zawodowych" – zaznaczył.

Pogratulował też i podziękował wszystkim, którzy uczestniczyli w tym konkursie i jego laureatom, "że w taki sposób prowadzą swoją działalność, budując nowoczesną polską gospodarkę".

"W absolutnej większości są to zakłady, które święcą sukcesy, bardzo dobrze działają, są zakładami nowoczesnymi, w których często postępują procesy innowacyjności, badań i rozwoju, wprowadzania nowoczesnych rozwiązań, tego wszystkiego, co jest tak ważne dla ambitnego rozwoju gospodarczego, który stawia nas w czołówce rozwijających się państw nie tylko europejskich, ale też światowych" – wskazał prezydent.

Wspominał też, że konkurs Pracodawca Przyjazny Pracownikom traktuje z rozrzewnieniem, bo był jednym z pierwszych wydarzeń, kiedy zaczął służbę u boku prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Minister rodziny podkreśliła, że "bycie współczesnym pracodawcą, który przede wszystkim działa dla dobra swojej firmy i dla dobra swoich pracowników, to potężne wyzwanie". "To nie tylko przestrzeganie przepisów prawa, ale także stworzenie odpowiedniego klimatu, atmosfery, która przede wszystkim pozwala rozwijać się pracownikom" – powiedziała Maląg.

Przywołała postać przedsiębiorcy i przemysłowca Hipolita Cegielskiego, który – jak zaznaczyła – już XIX wieku, "rozwijając swoją potęgę, zwracał uwagę na swoich pracowników, organizując spotkania integracyjne, tworząc odpowiednią atmosferę pracę, przede wszystkim poszanowania drugiego człowieka".

Jak mówiła, jako minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zdaje sobie sprawę, że rodzina i praca nie mogą być w opozycji.

"Praca ma przede wszystkim służyć, aby rodzina mogła godnie żyć, aby mogła się rozwijać, ale praca nie może być kosztem rodziny" – podkreśliła.

Szefowa MRPiPS wskazała, że rządowi zależy przede wszystkim na tym, aby pracownik był godnie wynagradzany. Stąd właśnie – jak mówiła Maląg – m.in. wzrost minimalnego wynagrodzenia, zadbanie o stawkę godzinową.

Podkreśliła rolę szkoleń dla pracowników i Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Poinformowała, że w tym roku priorytetem będą szkolenia pracowników, a przede wszystkim kobiet, które wracają po urlopach macierzyńskich na rynek pracy, po dłuższych urlopach i chcą przede wszystkim tę pracę podjąć.

Według Maląg konkurs Pracodawca Przyjazny Pracownikom pokazuje przede wszystkim tych pracodawców, którzy dobrze realizują swoją misję, a więc dbają o swoją firmę, ale nie zapominają o tym, że firmę tworzą ludzie.

"To jest bardzo ważne, abyśmy realizując swoje misje gospodarcze, ekonomiczne, nie zapominali, że nie robimy tego sami, robimy to ze swoimi pracownikami, robimy to dla ich rodzin, dla drugiego człowieka" – podkreśliła minister, zwracając się do nagrodzonych pracodawców.

Z kolei szef NSZZ "Solidarność" zwrócił uwagę, że stabilność zatrudnienia jest dla pracownika bardzo ważnym elementem nie tylko w życiu zawodowym, ale także rodzinnym.

"To już 12. edycja konkursu, który został zapoczątkowany w 2008 r. Wtedy patronatem objął ten konkurs śp. prezydent Lech Kaczyński – człowiek Solidarności, ale już wtedy wiedzieliśmy o tym, że to prezydent przyjazny pracownikom. I dzisiaj, po tych wielu latach, też w tej sali, z tego miejsca mogę powiedzieć, że prezydent Andrzej Duda też jest prezydentem przyjaznym pracownikom" – powiedział Piotr Duda.

Dodał, że w tym konkursie to pracownicy nagradzają swoich pracodawców za wychodzenie ponad normalne standardy zatrudnienia.

Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali: PGE Energia Odnawialna SA Oddział ZEW Dychów w Dychowie; Zakład Usług Energetycznych "Wod-Rem" Sp. z o.o. w Nowej Sarzynie; Kopalnia Wapienia "Morawica" SA; Dom Pomocy Społecznej w Foluszu w woj. podkarpackim; Iskra-Centrum Narzędzi Specjalnych Sp. z o.o; PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże w Gdańsku; Łódzka Kolej Aglomeracyjna Sp. z o.o.; Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Społem" w Katowicach; "Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Zgoda" w Płocku; Famur SA Systemy Ścianowe Glinik Oddział Gorlice; Przedsiębiorstwo Produkcji Kruszywa i Usług Geologicznych "Kruszgeo" SA; Orlen Południe SA; Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie; Grupa Żywiec SA; PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów; KGHM Polska Miedź SA Oddział Zakłady Górnicze "Polkowice – Sieroszowice"; Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA.

Celem konkursu jest promowanie pracodawców, wyróżniających się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności dzięki stabilności zatrudnienia, przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Karolina Mózgowiec, Danuta Starzyńska-Rosiecka

kkr/ kmz/ dsr/ joz/