Vital Heynen na dłużej trenerem reprezentacji Polski siatkarzy

2020-05-01 19:41 aktualizacja: 2020-05-01, 20:31
Vital Heynen (c). Fot. PAP/ EPA/ANTONIO BAT
Vital Heynen (c). Fot. PAP/ EPA/ANTONIO BAT
Polski Związek Piłki Siatkowej poinformował o przedłużeniu umowy z trenerem kadry Vitalem Heynenem na 2021 rok. Belgijski szkoleniowiec ma poprowadzić biało-czerwonych w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio oraz w mistrzostwach Europy, których współgospodarzem będzie Polska.

Jak dodano, kontrakt Heynena wygaśnie z końcem października przyszłego roku.

Dotychczasowa umowa PZPS z tym szkoleniowcem upływała z końcem września 2020. Federacja poinformowała, że przesunięcie z powodu koronawirusa igrzysk olimpijskich na 2021 rok sprawiło, iż "koniecznym stało się przedłużenie umowy z selekcjonerem, który publicznie deklaruje gotowość walki o olimpijski medal".

Prawie 51-letni obecnie Belg to były trener m.in. reprezentacji swojego kraju oraz Niemiec.

Selekcjonerem kadry polskich siatkarzy został w lutym 2018 i już w tym samym roku doprowadził ich do triumfu w mistrzostwach świata. Biało-czerwoni obronili wówczas tytuł.

Jak przypomniał PZPS, w listopadzie 2018 roku w Budapeszcie Heynen został wybrany Najlepszym Trenerem Europy (CEV).

W 2019 roku doprowadził reprezentację Polski do brązowego medalu mistrzostw Europy i - wraz z Jakubem Bednarukiem - brązowego w Lidze Narodów, a także do drugiego miejsca w Pucharze Świata.

Zrealizował również zadanie, jakim był awans do turnieju olimpijskiego w Tokio.

Prezes PZPS Jacek Kasprzyk już na początku kwietnia, po telekonferencji z Heynenem zapewnił, że trener polskich siatkarzy na pewno jest zainteresowany przedłużeniem kontraktu do przełożonych igrzysk w Tokio. Szef związku dodał wówczas, że chce, aby aneks obejmował też przyszłoroczne mistrzostwa Europy.

"Jesteśmy chętni i bardzo chcemy, żeby trener pracował z nami na 100 procent do igrzysk w Tokio i mistrzostw Europy, które odbędą się w 2021 roku. Teraz czekamy na jego odpowiedź i warunki, które nam przedstawi" - mówił wówczas działacz.

Od lipca 2019 roku Heynen trenuje też włoski klub Sir Safety Perugia, w którym pracować będzie również w kolejnym sezonie. Jednym z jego podopiecznych jest reprezentant Polski Wilfredo Leon. (PAP)

bia/ co/