MKiDN: kalendarz najważniejszych polskich konkursów muzycznych

2020-06-03 12:07 aktualizacja: 2020-06-03, 12:16
Fot. PAP/Andrzej Lange
Fot. PAP/Andrzej Lange
Z związku z tym, że w tym roku najważniejsze polskie konkursy muzyczne nie mogły odbyć się w zaplanowanym czasie, MKiDN podjęło działania, które pozwoliły ustalić kalendarz zapewniający każdemu wydarzeniu przestrzeń czasową do jego realizacji w kolejnych latach - podał resort.

"W tym roku najważniejsze polskie konkursy muzyczne, które oprócz wysokiej wartości artystycznej przynoszą nieocenione możliwości w zakresie popularyzowania polskiej kultury, ze względu na panującą pandemię nie mogły odbyć się w zaplanowanym czasie. Aby nie doszło do kumulacji konkursów w przyszłości, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło działania pozwalające ustalić kalendarz, który zapewni każdemu wydarzeniu odpowiednią przestrzeń czasową do jego realizacji" - napisano na stronie Ministerstwa Kultury.

Poinformowano, że "kalendarz najważniejszych polskich konkursów muzycznych stanowi ramy, które pozwalają ich organizatorom na harmonijne ustalenie nie tylko działań merytorycznych, ale również całej komunikacji i promocji".

W wyniku uzgodnień pomiędzy Instytutem Muzyki i Tańca oraz organizatorami poszczególnych konkursów muzycznych, zostały ustalone i skorelowane wstępne terminy następujących wydarzeń kulturalnych.

W 2021 r. w dniach 18-19 września zaplanowano II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej, a od 2 do 23 października - XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

W 2022 r. XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego ma odbyć się w dniach 7-21 października.

Z kolei w 2023 r. we wrześniu przeprowadzony ma zostać II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego, a w listopadzie XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

Przekazano, że "w toku ustaleń pozostaje termin Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego". (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

TEMATY: