Terlecki: najważniejszym tematem sesji Zgromadzenia Polski i Ukrainy - sytuacja związana z pandemią

2020-06-23 15:53 aktualizacja: 2020-06-23, 16:58
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (L) i ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca (P) podczas podczas konferencji prasowej po XII Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy.  Fot. PAP/Mateusz Marek
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (L) i ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca (P) podczas podczas konferencji prasowej po XII Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy. Fot. PAP/Mateusz Marek
Podczas wtorkowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy został omówiony wachlarz zagadnień; najważniejszym z nich była sytuacja związana z pandemią w obu krajach oraz kwestia wychodzenia z kryzysu - powiedział we wtorek wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

We wtorek odbyła się XII sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczpospolitej Polskiej i Ukrainy. Tematem rozmów były m.in. działania podejmowane na szczeblu parlamentarnym w związku z trwającą pandemią COVID-19, a także współpraca w zakresie infrastruktury, wojskowości czy energetyki.

Terlecki, który przewodził stronie polskiej podczas obrad powiedział we wtorek po spotkaniu, że zostały na nim omówione różne tematy. "To był cały wachlarz spraw, ale najważniejszą z nich była sytuacja, po pierwsze związana z pandemią w obu naszych krajach, a po drugie z tym, co będzie potem, to znaczy z wychodzeniem z kryzysu" - powiedział szef klubu PiS.

Podkreślił, że w tym kontekście zostały omówione sprawy współpracy medycznej, humanitarnej, ale też komunikacji między naszymi krajami: przejść granicznych, połączeń kolejowych, drogowych i lotniczych.

Wicemarszałek Sejmu dodał, że podczas spotkania były podjęte też tematy związane z oświatą i historią, w tym sprawy rocznicowe. "W tym roku obchodzimy rocznicę sojuszu polsko-ukraińskiego" - zaznaczył Terlecki.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca dziękował za zorganizowanie tego zgromadzenia. Podkreślił, że było ono ważne z kilku powodów. Wymienił między innymi to, że mógł być kontynuowany dialog polsko-ukraiński na szczeblu parlamentarnym.

Według niego, wiele zagadnień potrzebuje określonych działań i decyzji, szczególnie po wprowadzeniu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Zaznaczył, że niezbędne jest działanie powodujące ponowne otwarcie granic. "Jest potrzeba po stronie polskiej, i po stronie ukraińskiej tego, żeby był swobodny przepływ ludzi" - oświadczył.

Poinformował, że rząd ukraiński podjął decyzję, by nie było żadnych ograniczeń dla polskich obywateli, którzy chcą przyjechać na Ukrainę. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ godl/