Trzaskowski: gwarantuję weto na podnoszenie obciążeń dla Polek i Polaków

2020-06-30 09:51 aktualizacja: 2020-06-30, 14:36
Tczew, 30.06.2020. Prezydent Warszawy, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski (C). Fot. PAP/Adam Warżawa
Tczew, 30.06.2020. Prezydent Warszawy, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski (C). Fot. PAP/Adam Warżawa
Zapowiadam i gwarantuję weto podatkowe na podnoszenie wszystkich obciążeń dla Polek i Polaków - oświadczył we wtorek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Zaapelował też do rządzących o poinformowanie o stanie finansów państwa oraz o tym, czy są planowane kolejne podwyżki podatków.

Trzaskowski ocenił we wtorek w Kartuzach (woj. pomorskie), że rząd coś ukrywa, jeżeli chodzi o stan finansów w Polsce. "Widzieliśmy jak bardzo rządzącym zależało na tym, żeby jak najszybciej przeprowadzić wybory dlatego, że powiększa się +dziura Morawieckiego+. Słyszymy również takie doniesienia, że sam rząd jest przekonany, że sobie nie radzi z sytuacją i że będzie miał problem, żeby sobie poradzić z sytuacją gospodarczą" - podkreślił kandydat KO.

Według niego, podobno szykują się podwyżki wielu podatków. "I stąd moja jasna zapowiedź, moja gwarancja weta podatkowego na podnoszenie wszystkich obciążeń dla Polek i Polaków" - oświadczył Trzaskowski.

Zaapelował też do rządzących, "żeby przestali ukrywać sytuację i dokładnie poinformowali, żeby prezydent Andrzej Duda dokładnie poinformował nas o tym, jaki jest stan finansów i czy nie planowane są kolejne podwyżki podatków".

Kandydat KO podkreślił, że jasno mówił, o tym, że będzie współpracował z rządzącymi tam, gdzie będą chcieli ulżyć i pomóc Polkom i Polakom. "Natomiast tam, gdzie będą się pojawiały nowe podatki, czy nowe obciążenia będzie jasne, twarde weto" - zapowiedział kandydat KO.

Trzaskowski poinformował, że ruszyła strona PodatkiDudy.pl. "W tych ostatnich latach prezydent podpisał ustawy podnoszące przynajmniej 30 podatków i innych obciążeń finansowych" - zauważył. Wymienił m.in. podatek mocowy.

Trzaskowski w Tczewie zaapelował do MSZ o przedłużenie możliwości rejestracji wyborców przed II turą

O przedłużenie o 24 godziny możliwości rejestracji wyborców przed II turą zaapelował do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski podczas wtorkowej konferencji w Tczewie.

"Problemów z głosowaniem za granicą było mnóstwo, ostatnio były problemy dotyczące serwerów" - mówił kandydat KO.

"W związku z tym jasny apel do MSZ, żeby przedłużyć o 24 godziny możliwość rejestracji wszystkich tych, którzy chcą głosować i którzy są poza terytorium Polski - 0,5 mln osób chce głosować i powinniśmy im to umożliwić" - dodał Trzaskowski.

Wyborcy za granicą, którzy nie zarejestrowali się przed głosowaniem w I turze, a chcą zagłosować korespondencyjnie, mogli się zarejestrować do 29 czerwca do północy. Nowi wyborcy, którzy chcą zagłosować osobiście, mają czas na rejestrację do 9 lipca do północy. Osoby zarejestrowane do głosowania w I turze nie muszą rejestrować się ponownie - zgłoszenie pozostaje ważne na drugą turę.

W niektórych obwodach za granicą wyborcy mogą głosować jedynie w sposób korespondencyjny ze względu na obostrzenia wprowadzane w poszczególnych państwach w wyniku epidemii koronawirusa. W części z państw można głosować osobiście, a w pozostałych możliwe są obie formy głosowania.

W poniedziałek w nocy pojawiły się w mediach informacje, że strona internetowa https://ewybory.msz.gov.pl nie działa. Według informacji PAP, przez około godzinę strona była nieczynna ze względu na awarię serwerów. Resort przypominał wówczas w komunikacie, że wyborcy mogli dokonać zgłoszenia także w inny sposób np. za pomocą poczty elektronicznej.

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany o tę kwestię zapewnił, że resort spraw zagranicznych przedstawi stosowne wyjaśnienie w tej sprawie jeszcze we wtorek. (PAP)

autor: Mateusz Roszak, Anna Machińska, Edyta Roś, Anna Kisicka