Ozdoba: postanowiłem złożyć zawiadomienie do prokuratury w sprawie zachowania posła Nitrasa

2020-07-03 15:47 aktualizacja: 2020-07-03, 17:58
Poseł PiS i wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Fot. PAP/Mateusz Marek
Poseł PiS i wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Fot. PAP/Mateusz Marek
Poseł PiS i wiceminister klimatu Jacek Ozdoba poinformował w piątek o złożeniu zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez posła KO Sławomira Nitrasa. "Doszło do ataku fizycznego na wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kaletę" - mówił Ozdoba.

Chodzi o wydarzenia z czwartku, kiedy Nitras zablokował Kalecie możliwość wejścia na konferencję prasową prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, zorganizowaną w oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie. Poseł Ozdoba był świadkiem zajścia.

Podczas piątkowej konferencji prasowej przed Prokuraturą Okręgową w Warszawie poseł PiS i wiceminister klimatu Jacek Ozdoba poinformował, że postanowił złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez posła Nitrasa.

Jego zdaniem, doszło do fizycznego ataku na wiceszefa MS ze strony Nitrasa. "W mojej opinii wypełnia to czyn zabroniony z art. 191 par. 1 Kodeksu karnego (zmuszanie do określonego zachowania - PAP)" - zaznaczył poseł PiS.

"Nie ma zgody na tego typu zachowania, nie ma zgody na agresję. To, co zrobił Sławomir Nitras w dniu wczorajszym, to zwykły przejaw chuligaństwa, agresji i niedopuszczalnej formy debaty publicznej, która została przekroczona" - podkreślił.

Ozdoba zażądał również wyrzucenia Sławomira Nitrasa zarówno ze sztabu kandydata KO na prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego, jak i z Platformy Obywatelskiej. Ozdoba domaga się również przeprosin od prezydenta Warszawy w związku z uniemożliwieniem mu uczestniczenia w czwartkowej konferencji prasowej.

"Rafał Trzaskowski powinien tu stanąć, przeprosić i powiedzieć, że tego typu sytuacje są niedopuszczalne, i że jako kandydat na prezydenta absolutnie odcina się od osób, które dopuszczają się agresji, agresji tym bardziej fizycznej" - powiedział Ozdoba.

Podkreślił także, że jest to kolejne już skandaliczne zachowanie posła Nitrasa. "To nie jest jednorazowa sytuacja. Rafał Trzaskowski legitymizuje działania Sławomira Nitrasa nie odcinając się od niego, nie odcinając się od tego brutalnego ataku, od tego, co wyprawia ten człowiek" - mówił Ozdoba. Dodał, że Trzaskowski pokazuje, że jest człowiekiem, który uważa, że przemoc fizyczna w polityce może mieć miejsce.

Poseł PiS zapowiedział także złożenie wniosku do komisji etyki poselskiej w tej sprawie.

Podczas konferencji dziennikarze zwrócili uwagę na pojawiające się głosy, że to Ozdoba i Kaleta próbowali zakłócić czwartkową konferencję prezydenta Warszawy pojawiając się w oczyszczalni ścieków. "Ja mam prawo jako wiceminister, mam prawo jako poseł być podczas tego spotkania" – odparł Ozdoba. "Nie widzę żadnej przesłanki do tego, dlaczego tam nie mieliśmy prawa się znaleźć" – dodał.

Podczas czwartkowego zajścia w warszawskiej oczyszczalni ścieków, gdzie zaplanowano konferencję prasową prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, poseł PiS i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zaczął wchodzić po wąskich metalowych schodach prowadzących na dach zbiorników retencyjnych, gdzie umieszczono mikrofony na potrzeby konferencji. Wówczas podszedł do niego Nitras i złapał go w pół. Oznajmił przy tym, że go nie wpuści. Nastąpiła krótka przepychanka. Kaleta ocenił, że Nitras naruszył jego nietykalność cielesną. (PAP)

autorzy: Mateusz Mikowski, Marcin Chomiuk, Natalia Kamińska, Daria Kania