Prezydent: jeżeli ktoś poczuł się urażony tym co powiedziałem proszę, żeby mi wybaczył

2020-07-13 17:33 aktualizacja: 2020-07-14, 09:35
Wybrany na II kadencję prezydent RP Andrzej Duda (C) podczas spotkania z mieszkańcami na parkingu przed urzędem gminy w miejscowości Odrzywół (woj. mazowieckie). Fot. PAP/Leszek Szymański
Wybrany na II kadencję prezydent RP Andrzej Duda (C) podczas spotkania z mieszkańcami na parkingu przed urzędem gminy w miejscowości Odrzywół (woj. mazowieckie). Fot. PAP/Leszek Szymański
Jeżeli ktoś się poczuł urażony tym, co powiedziałem lub jak się zachowałem w czasie kampanii wyborczej, czy w ciągu ostatnich pięciu lat, proszę, żeby mi wybaczył i dał szansę na poprawę przez następne pięć lat - powiedział w poniedziałek w Odrzywole (woj. mazowieckie) prezydent Andrzej Duda.

Według danych zamieszczonych na stronie PKW w niedzielnym głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich Duda uzyskał w gminie Odrzywół wynik 86,31 proc. Jego kontrkandydata Rafała Trzaskowskiego poparło 13,69 proc. uprawnionych do głosowania.

Prezydent na spotkaniu z mieszkańcami Odrzywołu dziękował za oddanie na niego głosu. "Ogromnie dziękuję za ten niezwykły, wspaniały rezultat, który dzięki państwa głosom, dzięki państwa determinacji wyborczej tutaj osiągnąłem. Dziękuję wszystkim, którzy mnie wsparli i w wyborach swoimi głosami i wcześniej w czasie kampanii. Jestem ogromnie za to wdzięczny i muszę powiedzieć, że jestem wzruszony" - podkreślił Duda.

Prezydent zaznaczył, iż trudno się nie zgodzić z tymi, którzy martwią się, że jesteśmy podzielonym narodem. "Ale przede wszystkim chcę podkreślić w tym kontekście jedno - tak to była bardzo ostra kampania, pewnie momentami za ostra. I tak jak powiedziałem wczoraj, jeżeli ktoś się poczuł urażony tym, co powiedziałem lub tym jak się zachowałem, czy to w czasie kampanii, czy w ciągu ostatnich pięciu lat proszę, żeby wybaczył mi i dał też szansę na to, żeby poprawić się przez następne pięć lat" - zaznaczył Andrzej Duda. 

Prezydent: proszę  o wzajemny szacunek, jest on drogą do zespolenia społeczeństwa 

Jest tylko jedna droga do zespolenia i zgody wśród Polaków: szacunek - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przekonywał, że wiele razy zastanawiał się, co można zrobić, by zespolić i uczynić Polaków zgodną wspólnotą. "Droga do tego jest tylko jedna: szacunek" - zauważył. "Proszę i będę w nieskończoność apelować o szacunek" - mówił Andrzej Duda.

Podkreślił, że szacunek należy okazywać niezależnie od poglądów czy zachowań innych. Jak dodał, niezwykle ważne jest, by momentami powstrzymać się od "nieodpowiednich" słów. "Słowa ranią, potrafią bardzo ranić; żeby starać się wybaczyć, jeśli takie słowa padły wobec nas. Żeby starać się jakoś spokojnie nad tym przejść, nie uderzać mocnym, ostrym słowem" - wskazał prezydent. Zaznaczył, że trudno jest znaleźć inną drogę do wspólnoty niż wzajemny szacunek. 

Duda: wierzę w to, że już w przyszłym roku wrócimy na drogę dynamicznego rozwoju gospodarczego 

Wierzę w to, że już w przyszłym roku wrócimy na drogę dynamicznego rozwoju gospodarczego i osiągniemy wzrost gospodarczy nawet 4 proc. - powiedział Andrzej Duda w Odrzywole.

"Wiele przed nami, ten czas niesie ogromną szansę" - powiedział Duda. Podkreślił, że z epidemią koronawirusa oraz z kryzysem gospodarczym Polska dobrze sobie poradziła. Jak zauważył, nasz kraj ma "bardzo dobre wyniki na tle innych krajów europejskich". "Mamy drugie najniższe bezrobocie po Czechach, mamy niewielkie straty gospodarcze" - ocenił.

Mówił o wysiłku jakiego podjęło się państwo przekazując wsparcie dla przedsiębiorstw i pracowników w ramach tarczy antykryzysowej. "To jest 100 mld zł, aż trudno w to uwierzyć, ale dzięki temu osłoniliśmy 5 mln miejsc pracy. I to jest cenniejsze niż wszystko, bo najważniejsze, żeby była praca, żeby rodziny utrzymały się pomimo trudności na powierzani, żeby nikt nie popadł w nędzę" - podkreślił.

"Wierzę w to, że przed nami od strony gospodarczej dobre lata" - powiedział Duda. Powołał się na ekspertów, którzy "przewidują, że już w przyszłym roku powinniśmy wrócić na drogę dynamicznego rozwoju gospodarczego" i osiągnąć wzrost gospodarczy "nawet ponad 4 proc. - czyli tak jak było średnio w latach 2016-2019". 

Prezydent: proszę, żebyście pomogli mi sklejać naszą Polskę 

Proszę, żebyście pomogli mi sklejać naszą Polskę i społeczeństwo - zaapelował prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Odrzywołu. Jak podkreślił, Polska jest jedna; nie ma podziału na Polskę "miejską i wiejską".

Prezydent zapewnił, że "chciałby prowadzić taką politykę, żeby cały kraj się rozwijał, żeby nie było podziału Polski - na Polskę wiejską i miejską, na Polaków z małego i wielkiego miasta". "Polska jest jedna i mimo różnic chciałbym, żebyśmy się rozwijali w sposób równomierny; żeby poprawić warunki i możliwości" - ocenił.

"Proszę, żebyście mi pomogli sklejać naszą Polskę, nasze społeczeństwo" - apelował prezydent podczas spotkania. "Głęboko wierzę, że możemy sobie podać rękę i to będzie ciepła dłoń z mocnym i serdecznym uściskiem. Ogromnie mi na tym zależy" - dodał.

"Proszę, żebyście pokazali, że macie szacunek i nawet jeśli za pierwszym razem nie doczekacie się wzajemności, to proszę, żebyście w nieskończoność to robili" - zaapelował Duda. Wyraził też nadzieję, że "trzy lata do następnych wyborów parlamentarnych będą okresem spokojnym i wytężonej pracy". Jego zdaniem "potrzeba trochę spokoju, bo co chwila była kampania".

Prezydent podziękował także mieszkańcom Odrzywołu za udział w spotkaniu. Jak podkreślił, jest to jego pierwsze spotkanie z mieszkańcami po wyborach prezydenckich.

Jeżeli między nami będzie szacunek, to wystarczy, żebyśmy byli pięknym społeczeństwem: takim które różni się, ale różni się pięknie - powiedział Andrzej Duda.

Podczas spotkania z mieszkańcami gminy Odrzywół prezydent dziękował wyborcom za wsparcie i wysoką frekwencję. Podkreślał, że udział w wyborach to nie tylko prawo, ale również obywatelski obowiązek.

"Będę czynił co w mojej mocy, żeby zrealizować te nadzieje, które państwo we mnie złożyliście, oddając na mnie swój głos. Będę się starał czynić wszystko, żeby po pięciu latach jak najwięcej moich rodaków mówiło, że Andrzej Duda jest prezydentem wszystkich Polaków. Bardzo bym tego chciał, żeby tak właśnie było" - powiedział.

Dodał, że w demokracji trzeba mieć różne zdania. "To bardzo dobrze, że są różne zdania i różne poglądy. Szacunek, szacunek i jeszcze raz szacunek. Jeżeli on będzie między nami nawzajem to znakomicie wystarczy, żebyśmy byli pięknym społeczeństwem - takim które różni się, ale różni się pięknie" - podkreślił Duda. (PAP)

autorzy: Olga Zakolska, Monika Zdziera, Edyta Roś, Ilona Pecka, Iwona Pałczyńska, Krzysztof Kowalczyk