Prezydent odznaczył Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP premiera Litwy

2020-07-14 18:16 aktualizacja: 2020-07-14, 21:27
Premier Republiki Litewskiej Saulius Skvernelis. Fot. PAP/Leszek Szymański
Premier Republiki Litewskiej Saulius Skvernelis. Fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent Andrzej Duda wręczył Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Sauliusowi Skvernelisowi, Prezesowi Rady Ministrów Republiki Litewskiej - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta.

Jak wskazano w komunikacie, "order został nadany za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-litewskiej współpracy i przyjaznych stosunków".

Prezydent - jak napisano w informacji - podkreślił, że przyznaje Order z wielką radością i satysfakcją. "To odznaczenie przyznałem z ogromnym przekonaniem. Po latach różnych trudności, w okresie, w którym Pan jest Prezesem Rady Ministrów Republiki Litewskiej relacje polsko-litewskie nabrały zupełnie nowego, bardzo dobrego wymiaru" – zaznaczył cytowany przez Kancelarię Prezydenta Andrzej Duda.

"Mogę dziś z podniesioną głową i czystym sumieniem mówić, że po drugiej stronie granicy polsko-litewskiej są rzeczywiście nasi przyjaciele" – mówił podczas uroczystości prezydent. Dodał, że ogromnie się cieszy, iż relacje wróciły do tych, które obserwował w czasie, kiedy prezydentami byli Lech Kaczyński i Valdas Adamkus.

Jak informuje Kancelaria, "Andrzej Duda zapewnił o osobistej przyjaźni wobec premiera Litwy, a przede wszystkim wobec narodu i państwa litewskiego, a także wyraził otwartość na przyjaźń i współpracę".

Prezydent wspomniał także, że w środę wspólnie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą uczczą 610. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. (PAP)