Policja przeprowadziła 11 mln kontroli osób na kwarantannie

2020-07-27 09:33 aktualizacja: 2020-07-27, 16:49
Radiowóz policyjny w centrum Krakowia. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Radiowóz policyjny w centrum Krakowia. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce, sprawdziliśmy 11 milionów razy osoby skierowane na kwarantannę – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że tylko ostatniej doby policjanci sprawdzili ponad 79 tys. osób poddanych kwarantannie.

Rzecznik KGP przekazał, że funkcjonariusze w około 854 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych, a w około 12 przypadkach zwrócono się do nich z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci.

Poinformował również, że od początku epidemii ok. 270 policjantów zostało zakażonych koronawirusem, a 233 wyzdrowiało. "Od początku działań ok. 4130 funkcjonariuszy było na kwarantannie, obecnie jest ich na kwarantannie 240" – poinformował rzecznik KGP.

"Cieszy fakt, że coraz więcej policjantów zdrowieje, a jednocześnie nie odnotowujemy wzrostu nowych zachorowań. Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki" – podkreślił.

"Od momentu wprowadzenia stanu epidemii, tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa wykonaliśmy 2 542 645 służb patrolowych, niezależnych od sprawdzenia osób będących na kwarantannie" - przekazał.

Inspektor przypomniał, że do działań prewencyjnych zaangażowanych jest każdego dnia około 17-20 tys. funkcjonariuszy i że osobom, które nie przestrzegają obostrzeń i przepisów, inspektor sanitarny może wymierzyć karę od 5 do 30 tys. zł.

Policjant podał też najnowsze dane z kontroli w komunikacji zbiorowej. "Skontrolowaliśmy ponad 338 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, tylko ostatniej doby było ich około 900" – zaznaczył.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj