O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wiec Cichanouskiej w Słucku na Białorusi odwołany, zatrzymania uczestników

Mityng kandydatki na prezydenta Białorusi Swiatłany Cichanouskiej w Słucku został w ostatniej chwili odwołany z powodu prac remontowych. Media niezależne informują o zatrzymaniach przez milicję osób, które przyszły we wtorek na to spotkanie wyborcze.

Kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska. Fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH
Kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska. Fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Według obrońców praw człowieka z centrum Wiasna w Słucku zatrzymano co najmniej 15 osób.

Krótki film, na którym widać, jak milicja zatrzymuje ludzi, opublikowała internetowa Nasza Niwa. Według tej gazety na spotkaniu mogło być w sumie ok. 500 osób.

Według portalu TUT.by mityng odwołali organizatorzy z powodu prac remontowych prowadzonych przez służby komunalne na miejscu spotkania wyborczego. Decyzja ta zapadła jednak w ostatniej chwili i ludzie już w tym czasie zaczęli się gromadzić na placu.

Więcej

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Fot. PAP/EPA/NIKOLAI PETROV
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Fot. PAP/EPA/NIKOLAI PETROV

Łukaszenka w orędziu: chcieli zorganizować rzeźnię w centrum Mińska

Mityng w Słucku był zaplanowany i odbywał się zgodnie z przepisami wyborczymi.

Aktywiści Wiasny poinformowali również o zatrzymaniach w Salihorsku. Tam także miał się odbyć legalny wiec i również tam organizatorzy zostali zmuszeni do odwołania spotkania.

W Mińsku kolejny wiec Swiatłany Cichanouskiej został zapowiedziany na czwartek wieczór, jednak on również może się nie odbyć. Mimo że miejsce - Park Przyjaźni Narodów - zostało wyznaczone przez władze właśnie dla przeprowadzenia wieców wyborczych, w poniedziałek ogłoszono, że mają się tam odbywać koncerty.

Konkretnie na czwartek władze zaplanowały w parku koncert z okazji Dnia Wojsk Kolejowych - poinformował portal Naviny.by.

W miniony czwartek na mityngu Cichanouskiej było ponad 60 tys. ludzi. (PAP)

Justyna Prus (PAP)

Zobacz także

  • Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, fot. PAP/Valdemar Doveiko
    Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, fot. PAP/Valdemar Doveiko

    Litwa obniżyła poziom ochrony Cichanouskiej. Zapewni ją teraz policja

  •  Białoruski działacz społeczny, polityk, obrońca praw człowieka i więzień polityczny Aleś Bialacki. Fot. PAP/	Valdemar Doveiko
    Białoruski działacz społeczny, polityk, obrońca praw człowieka i więzień polityczny Aleś Bialacki. Fot. PAP/ Valdemar Doveiko

    Białoruskie media. Deportowani na Ukrainę więźniowie polityczni są w drodze do Polski

  • Jana Poczobut, córka Andrzeja Poczobuta, fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
    Jana Poczobut, córka Andrzeja Poczobuta, fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

    Córka Poczobuta w imieniu ojca odebrała Nagrodę Sacharowa w Parlamencie Europejskim

  • Alaksandr Łukaszenka i flaga UE. Fot. PAP/EPA/IGOR KOVALENKO/PAP/Wiktor Dąbkowski
    Alaksandr Łukaszenka i flaga UE. Fot. PAP/EPA/IGOR KOVALENKO/PAP/Wiktor Dąbkowski

    UE zareagowała na ostatnie działania Białorusi. Zapadła decyzja

Serwisy ogólnodostępne PAP