Gliński: willa Jędrzeja Moraczewskiego stanie się częścią Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku

2020-08-11 18:15 aktualizacja: 2020-08-12, 07:42
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński zwiedza Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński zwiedza Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Dom, w którym mieszkał premier Jędrzej Moraczewski, obecny właściciel chce podarować Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - poinformował we wtorek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Gliński odwiedził Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pod Warszawą, które 14 sierpnia zostanie uroczyście otwarte. "To porządne, duże muzeum multimedialne, nowoczesne z rozbudowaną częścią edukacyjną. Znajduje się na olbrzymim terenie, który też będzie służył edukacji i przybliżaniu tamtych czasów" - ocenił.

Wicepremier zwrócił uwagę, że cały kompleks muzealny składa się z kilku budynków - wymienił dworek Milusin, "gdzie Piłsudski mieszkał z rodziną, podarowany przez jego towarzyszy broni"; nowoczesny kompleks muzealny; Willę Bzów, w której mieściła się adiutantura marszałka. Wyjaśnił, że mieszczący się na tym terenie Drewniak, czyli pierwsze miejsce zamieszkania rodziny Piłsudskich dopiero będzie odrestaurowany.

Gliński przypomniał, że rodzinę Piłsudskich ściągnął do Sulejówka Jędrzej Moraczewski, "którego willa znajduje się 400 metrów stąd". Dodał, że obecny właściciel chce podarować ją muzeum. "To miejsce po Moraczewskim zostanie włączone do muzeum w Sulejówku" - wyjaśnił.

Ekspozycja w nowopowstałym budynku muzeum zdaniem Glińskiego "obrazuje historię Polski w czasach Józefa Piłsudskiego, historię Europy Środkowo-Wschodniej i historię świata, bo Piłsudski był mężem stanu, który działał na szerszej arenie międzynarodowej".

"Będzie pojawiał się również Roman Dmowski oraz Róża Luksemburg jako jego antagonistka w ruchu socjalistycznym, bo Józef Piłsudski był z socjalistami niepodległościowymi w momencie, kiedy oni faktycznie stanowili jakieś rozwiązanie dla polskiej sprawy, ale przede wszystkim był politykiem polskim, a nie politykiem takiego czy innego obozu politycznego" - zauważył wicepremier.

Przypomniał, że Piłsudski "traktował swoje zaangażowania ideologiczne i opozycyjne tylko i wyłącznie z punktu widzenia racji stanu naszej ojczyzny". "To wszystko będzie można zobaczyć na ekspozycji, także jego formację kulturową - był zafascynowany Słowackim, jego dzieła miał ze sobą na zesłaniu" - dodał. Zwrócił uwagę, że to pięcioletnie zesłanie - a w przypadku jego brata 15-letnie - było związane z przygotowaniem zamachu na cara. "Piłsudski od najmłodszych lat był z myślą niepodległościową związany. Urodził się cztery lata po wybuchu Powstania Styczniowego, pamięć tego powstania ukształtowała całe jego pokolenie" - podkreślił Gliński.

Uroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbędzie się 14 sierpnia. Instytucja będzie otwarta dla zwiedzających od 11 listopada. Wcześniej będą organizowane pokazy, w których można uczestniczyć po uprzedniej rezerwacji miejsca. (PAP)

Autor: Olga Łozińska