Prezes PKP Intercity o obchodach rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.: trzeba łączyć aspekty historyczne i rozwojowe

2020-08-12 11:24 aktualizacja: 2020-08-12, 15:16
Ważne, byśmy łączyli aspekty historyczne i rozwojowe - mówił w środę podczas briefingu prasowego poświęconego udziałowi PKP Intercity w obchodach 100-lecia Bitwy Warszawskiej prezes PKP Intercity Marek Chraniuk. Podkreślił, że mimo pandemii pasażerowie wracają na kolej.

"Dzięki takiej inicjatywie możemy nie tylko realizować aspekty historyczne, ale również pokazywać naszą przeszłość. A przeszłość to jest tożsamość Polski: odzyskanie niepodległości, rozwój - również kolei" - zaznaczył Chraniuk podczas briefingu na stacji Warszawa Wschodnia, poświęconego prezentacji lokomotyw oklejonych okolicznościową grafiką związaną z obchodami rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Obecny na briefingu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podziękował spółkom skarbu państwa: grupie PKP i PKP Intercity za włączenie się w obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Podkreślił artystyczne walory grafiki przedstawionej na lokomotywach, prezentującej "Ojców polskiej niepodległości, generałów, którzy są autorami cudu nad Wisłą".

“Między innymi dzięki tamtym wydarzeniom, dzięki zwycięstwu w 1920 roku Polska może być krajem wolnym, rozwijającym się i szczęśliwym” - powiedział Gliński.

Jak mówił Chraniuk, mimo pandemii pasażerowie "w bardzo szybkim tempie wracają na kolej". Przypomniał, że spółka PKP Intercity realizuje duży program inwestycyjny, wart 7 mld zł, z czego ponad 4 mld zł "są już w kontraktach na zakup i modernizację taboru, modernizację stacji postojowych".

Andrzej Olszewski z zarządu PKP SA nawiązał do słów marszałka Józefa Piłsudskiego, że sukces militarny w walce z bolszewikami nie byłby możliwy, "gdyby nie sprawność polskiej kolei i odwaga polskich kolejarzy". "Dzisiaj tę pracę naszą prowadzimy poprzez procesy inwestycyjne, największe w ostatnich 30 latach niepodległej Polski" - wskazał.

Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 PKP Intercity przygotowało specjalne dwie lokomotywy, które zostały oklejone okolicznościową grafiką, która przedstawia m.in. architektów polskiego zwycięstwa nad bolszewikami: marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, oraz generałów - Tadeusza Rozwadowskiego, Józefa Hallera i Kazimierza Sosnkowskiego.

Okolicznościowo ozdobione lokomotywy będą m.in. prowadziły pociągi "Posejdon" z Warszawy do Kołobrzegu.

Bitwa Warszawska to nie jedyne wydarzenie historyczne, w którego upamiętnienie włączył się kolejowy przewoźnik. W roku 2018, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę PKP Intercity przygotowało specjalne grafiki, które zostały umieszczone na 20 lokomotywach. Na stołecznym Powiślu pojawił się też wtedy jubileuszowy mural.

Z kolei w ubiegłym roku jedna z lokomotyw należących do PKP Intercity zyskała okleinę upamiętniającą setną rocznicę wybuchu powstań śląskich. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski, Magdalena Jarco