Putin omówił z Macronem sytuację na Białorusi

2020-08-18 14:14 aktualizacja: 2020-08-18, 15:39
Prezydenci Rosji Władimir Putin Fot. PAP/ALEXEI DRUZHININ/KREMLIN POOL
Prezydenci Rosji Władimir Putin Fot. PAP/ALEXEI DRUZHININ/KREMLIN POOL
Prezydenci Rosji i Francji, Władimir Putin i Emmanuel Macron, rozmawiali we wtorek na temat Białorusi; Putin uznał za niedopuszczalne ingerowanie w sprawy wewnętrzne Białorusi - poinformował we wtorek Kreml.

Służby prasowe Putina przekazały, że omówił on z Macronem "zaostrzającą się sytuację na Białorusi". Rosyjski prezydent "podkreślił, że niedopuszczalne jest ingerowanie w sprawy wewnętrzne" sąsiedniego kraju. Za nie do zaakceptowania Putin uznał również "okazywanie presji na władze" białoruskie.

Obie strony "wyraziły zainteresowanie jak najszybszym uregulowaniem powstałych problemów" - głosi komunikat. Prezydenci porozumieli się także, że będą kontynuować kontakty na różnych szczeblach.

Wcześniej we wtorek Putin rozmawiał o Białorusi z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Również w tej rozmowie przekazał stanowisko Rosji polegające na sprzeciwie wobec "ingerowania z zewnątrz w sprawy wewnętrzne Białorusi", które prowadziłoby do "dalszej eskalacji kryzysu".

Na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich z 9 sierpnia, które według oficjalnych wyników wygrał ubiegający się o reelekcję Alaksandr Łukaszenka. Zatrzymano blisko 7 tys. osób, wiele z nich brutalnie pobito. Dochodzi do strajków w zakładach pracy. (PAP)