Prezydent podczas Rady Gabinetowej: chcę rozmawiać na temat nowej strategii walki z koronawirusem

2020-09-04 11:42 aktualizacja: 2020-09-04, 14:16
Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Adam Warżawa
Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Adam Warżawa
Chciałbym, żebyśmy porozmawiali bliżej na temat szczegółów nowej strategii walki z koronawirusem - zapowiedział w piątek prezydent Andrzej Duda rozpoczynając w piątek posiedzenie Rady Gabinetowej.

Radę Gabinetową tworzy rząd pod przewodnictwem prezydenta. Podczas spotkania przedstawione zostanie sprawozdanie z dotychczasowych działań w ramach walki z epidemią koronawirusa oraz zmodyfikowana strategia na sezon jesienno-zimowy.

Otwierając posiedzenie Duda przekazał, że zdecydował się na zwołanie Rady, gdyż są ku temu dwie ważne przesłanki. "Po pierwsze od kilku miesięcy już walczymy z pandemią koronawirusa. Nastąpiła też w ostatnim czasie istotna zmiana: mamy nowego ministra zdrowia, czyli tego członka Rady Ministrów, który w szczególny sposób odpowiedzialny jest za kwestię zdrowia naszych rodaków" - zaznaczył.

Prezydent przypomniał, że szef MZ w czwartek przedstawił nową strategię walki z koronawirusem. "Chciałem dzisiaj, żebyśmy porozmawiali bliżej na temat jej szczegółów, na temat przyszłych planów" - podkreślił. Duda mówił, że przede wszystkim chciałby zapoznać się z informacją na temat tego jak będziemy działali w okresie jesienno-zimowym.

"Jest wielkim pytaniem, co będzie się działo z tym wirusem w tym okresie, na ile będzie on intensywniej działał. Na ile to zagrożenie związane z pandemią będzie wzmożone w tym czasie i jaki środki zaradcze tutaj podejmujemy" - mówił Duda. (PAP)

Tylko w kontekście leku i szczepionki możemy mówić o zniknięciu koronawirusa 

Tylko w kontekście leku i szczepionki możemy mówić o zniknięciu koronawirusa i całkowitym zniknięciu tego niebezpieczeństwa - podkreślił prezydent Andrzej Duda otwierając w piątek posiedzenie Rady Gabinetowej poświęcone pandemii koronawirusa.

Prezydent ocenił, że obecna walka z koronawirusem jest skuteczna, a społeczeństwo zachowuje się odpowiedzialnie mimo chwilowego "rozluźnienia" w okresie wakacyjnym.

"Pytanie na jakim etapie mamy działania badawcze nad lekiem, szczepionką przeciwko koronawirusowi, bo to są te kwestie istotne i tylko w tym kontekście możemy mówić rzeczywiście o zniknięciu koronawirusa i zniknięciu całkowicie tego niebezpieczeństwa" - zaznaczył Duda.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wszystkie kwestie związane z koronawirusem były omawiane - jak co kilka dni - na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Wśród tematów posiedzenia wymienił m.in. otwarcie szkół, potencjalne konsekwencje pandemii dla społeczeństwa. 

Chcę zapytać szefa MEN o możliwe scenariusze w szkolnictwie

Po długiej przerwie dzieci i młodzież wróciła do szkół, chciałem zapytać ministra edukacji narodowej, jak w dobie koronawirusa minęły pierwsze dni po otwarciu placówek oraz jakie scenariusze są przewidziane łącznie z tymi scenariuszami kryzysowymi - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent otwierając posiedzenie Rady Gabinetowej podkreślił, że zwołał ją m.in., by wysłuchać informacji nt. sytuacji w szkolnictwie w dobie epidemii koronawirusa.

"Była długa przerwa w zajęciach szkolnych, a teraz od 1 września dzieci i młodzież ruszają do szkół i chciałem zapytać ministra edukacji narodowej jak wygląda sytuacja, jak minęły pierwsze dni w szkole, jakie są założenia plany, jakie scenariusze są przewidziane łącznie z tymi scenariuszami kryzysowymi" - powiedział prezydent.

Wyraził zadowolenie, że na posiedzeniu Rady jest obecna minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Duda zapowiedział, że chce ją zapytać o kwestie realizacji programów społecznych.

"Również bardzo istotny głos ministra finansów, dlatego, że sytuacja finansowa naszego kraju jest kwestią bardzo istotną (...). PKB spadło o 8 proc., jest to ogromny spadek. Ale na szczęście mniejszy niż w innych krajach. Jest duży deficyt budżetowy w tamtym okresie - 110 mld zł, ale prognozy są takie, że ten deficyt powinien się w przyszłości zmniejszać. Chciałbym, żebyśmy działali spokojnie, konsekwentnie. Mam nadzieję, że dzięki mądrej polityce uda nam się wrócić na ścieżkę rozwoju gospodarczego" - powiedział Duda.

Rada Gabinetowa także o możliwych skutkach wydarzeń na Białorusi 

Rozwój wydarzeń na Białorusi, ewentualność zwiększonego napływu jej obywateli do Polski i stopień przygotowania polskich służb będą jednym z tematów posiedzenia Rady Gabinetowej – zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

W piątek po godz. 11 rozpoczęła się zwołana przez prezydenta Rada Gabinetowa, na której ma zostać przedstawione sprawozdanie z dotychczasowych działań w ramach walki z epidemią koronawirusa oraz zmodyfikowana strategia na sezon jesienno-zimowy.

Otwierając posiedzenie Rady prezydent powiedział, że tematem będą także skutki ewentualnego zaostrzenia sytuacji politycznej na Białorusi i możliwe skutki dla Polski. "Krótko mówiąc fala migracyjna" - podkreślił. "W związku z powyższym jest pytanie, na ile jesteśmy przygotowani i na ile tego typu scenariusze bierzemy pod uwagę, jeżeli chodzi o funkcjonowanie naszych służb, głównie Straży Granicznej, przejść granicznych i infrastruktury która jest z tym związana" – powiedział Duda.

Jak podkreślił, pytanie o rozwój sytuacji na Białorusi i oczekiwane scenariusze kieruje nie tylko do szefa MSWiA, ale także do ministra spraw zagranicznych. Wyraził nadzieję, że formuła Rady Gabinetowej pozwoli jemu i premierowi na informacje niezbędne, by koordynować dalsze działania.

Prezydent wysoko ocenił dotychczasowe działania na rzecz przeciwdziałania pandemii koronawirusa. Podkreślił, że mimo wzrostu zachorowań dotychczas ani razu – wbrew obawom – nie doszło do tysiąca nowych zachorowań dziennie. "Jak widać te działania zaradcze, które są podejmowane, są podejmowane w sposób mądry i konsekwentny" – powiedział. Według prezydenta "szczególnie dobrze" zdziałał system podziału na powiaty w zależności od stopnia zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-19.

Na Białorusi od 9 sierpnia trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich, które oficjalnie wygrał Alaksandr Łukaszenka. Według białoruskich władz w czwartek odbyło się na Białorusi 30 akcji protestacyjnych z udziałem około 850 osób, 26 osób zatrzymano. (PAP)

autorzy: Mateusz Roszak, Rafał Białkowski, Karol Kostrzewa, Jakub Borowski