Ministerstwo Zdrowia: w żółtej strefie trzy powiaty, w czerwonej – żaden
Z 10 do 3 spadła liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. W żółtej strefie znalazły się trzy powiaty, w czerwonej żaden – podał w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.
W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.
W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi. (PAP)
Dodatkowe obostrzenia w dwóch powiatach w Małopolsce i w jednym w Wielkopolsce
W powiatach limanowskim i tatrzańskim w woj. małopolskim oraz w powiecie gostyńskim w woj. wielkopolskim obowiązywać będą dodatkowe ograniczenia związane z koronawirusem, przewidziane dla żółtej strefy. W czerwonej strefie nie ma obecnie żadnego powiatu.
MZ podało, że alerty - dotyczące powiatów, które mogą trafić do stref z ograniczeniami - dotyczącą pięciu powiatów. Są to powiaty: kluczborski (woj. opolskie), nowotarski (woj. małopolskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie), głubczycki (woj. opolskie) i myślenicki (woj. małopolskie).
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazał podczas czwartkowej konferencji, że "ma tylko dobre wiadomości, bo po raz pierwszy od wprowadzenia w Polsce podziału na powiaty z obostrzeniami, czyli strefy żółte i czerwone, w strefie czerwonej nie ma aktualnie żadnego powiatu" - podkreślił.

500 tys. testów antygenowych trafi na SOR-y i izby przyjęć
Rozpoczęliśmy od czwartku wysyłkę 500 tys. testów antygenowych do wszystkich szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) i 26 izb przyjęć przeznaczonych dla pacjentów z objawami COVID-19 - poinformował na konferencji prasowej w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
"Dzisiaj rozpoczęliśmy wysyłkę do wszystkich szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR), ale także do 26 izb przyjęć 500 tys. testów antygenowych. W sumie 264 podmioty uzyskają możliwość wykonywania tych szybkich testów. Mają one rekomendację konsultanta chorób zakaźnych, mikrobiologii i epidemiologii" - powiedział.
Kraska przypomniał, że wynik tego testu jest znany po 10-30 minutach, ale każdy wynik dodatni testu potwierdzany będzie jeszcze testem molekularny PCR. "Pacjent dodatni" będzie od razu izolowany. Wykonywane będą u pacjentów, którzy mają objawy towarzyszące ostrej infekcji górnych dróg oddechowych.
Ostatniej doby 1700 skierowań na test na koronawirusa za pomocą gabinet.gov.pl
1700 skierowań na test na koronawirusa wystawiono ostatniej doby dzięki aplikacji gabinet.gov.pl – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przyznał, że w niektórych miejscach są jeszcze problemy, które resort stara się zlikwidować.
Wiceszef MEN pytany był w czwartek na konferencji prasowej o sygnały od lekarzy, którzy zgłaszali, że nie mogą wypisywać skierowań na test na koronawirusa chorych podejrzanych o zachorowanie na COVID-19 przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej przez specjalną zakładkę w aplikacji gabinet.gov.pl.
"Ostatniej doby przez zakładkę na gabinet.gov.pl 1700 testów zostało zleconych. Wiemy, że są w niektórych miejscach jeszcze problemy techniczne. Dlatego staramy się, żeby to na bieżąco uzupełnić, zlikwidować te problemy, bo to jest jedna z szybszych metod do zlecenia testu" – odpowiedział Kraska.
"Pacjent, który trafia po takim zleceniu elektronicznym, w punkcie drive-thru będzie pokazywał tylko dowód osobisty, nie potrzeba żadnego, czy papierowego, czy innego, skierowania na wykonanie tego testu" – dodał.
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może obecnie wystawić skierowanie na pobranie wymazu. Ósmego dnia kwarantanny pacjent otrzyma SMS-a z informacją o kontakcie z lekarzem. Jeśli w wyniku teleporady lub wizyty domowej lekarz POZ uzna, że wystąpiły u niego objawy charakterystyczne dla COVID-19, wystawi skierowanie na wykonanie testu. Lekarz zawiadomi też o tym sanepid. Lekarz POZ może również wcześniej skierować pacjenta na test, jeśli ten źle się poczuje.
Kraska: jestem przekonany, że wystarczy szczepionek przeciw grypie
Jestem przekonany, że szczepionek wystarczy dla wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić przeciwko grypie – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wyraził nadzieję, że chęć szczepienia się nie jest słomianym zapałem.
Podczas konferencji prasowej wiceminister był pytany o to, ile szczepionek przeciwko grypie i w jakich transzach trafi do Polski. Kraska wyjaśnił, że transze, które obecnie trafiają do Polski, zostały zaplanowane wcześniej. Wskazał, że najwięcej osób szczepi się zawsze na przełomie września i października.
"W pierwszym tygodniu września do Polski trafiła pierwsza transza, to było 200 tys. szczepionek. W tym tygodniu kolejne 200 tys. W ostatnim tygodniu września do Polski trafi 400 tys. szczepionek. Na przełomie września i października trafi ponad 500 tys. Kolejne sukcesywnie także w październiku" – przekazał Kraska.
"Cieszę się, że taka jest chęć szczepienia się Polaków i mam nadzieję, że nie jest to słomiany ogień.(...) Także w trzecim tygodniu września będzie w Polsce szczepionka donosowa dla dzieci od 3. do 5. roku życia. Na początku października będą też szczepionki dla personelu medycznego, ponad 114 tys." – poinformował.
Dodał, że łącznie jest zagwarantowane prawie 2 mln szczepionek i trwają rozmowy z producentami na temat kolejnych dostaw. "Jestem przekonany, że szczepionek wystarczy dla wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić przeciwko grypie" – oświadczył.
Na uwagę, że "podobno są listy kolejkowe" osób, które chcą się zaszczepić, Kraska odpowiedział: "jak mówiłem, pierwszy tydzień to jest 200 tys., kolejny 200 tys., więc może jest to za mało, ale z informacji od farmaceutów wynika, że to nie są setki tysięcy chętnych tylko dziesiątki. Myślę, że te transze, które mamy zaplanowane, zaspokoją potrzebę Polaków".
Przypomniał, że dla seniorów powyżej 75 lat szczepionka przeciwko grypie będzie bezpłatna. Dla grupy między 65 a 75 lat będzie 50 proc. odpłatności, podobnie dla osób poniżej 65 lat, które są w grupie ryzyka. Nowością – jak mówił – będzie szczepionka dla dzieci z refundacją 50 proc.
Zapytany, kiedy zostanie podpisana umowa na dostawę dodatkowych 200 tys. dawek szczepionek, wiceszef MZ odpowiedział, że nie może w tej chwili podać konkretnej daty, bo obecnie cała Europa zabiega o dodatkowe szczepionki.
Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz doprecyzował, że rząd nie kupuje szczepionek. "Nie mówimy o podpisywaniu umowy, tylko o zaopatrywaniu rynku" – wyjaśnił. (PAP)
autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Klaudia Torchała, Danuta Starzyńska-Rosiecka, Karolina Mózgowiec