Premier: na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej zaproponuję "Plan Marshalla" dla Białorusi

2020-09-14 13:58 aktualizacja: 2020-09-14, 19:43
Premier Mateusz Morawiecki (P) i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk (L) podczas spotkania z przedstawicielami klubów parlamentarnych i koła w KPRM w Warszawie ws. sytuacji na Białorusi. Fot.  PAP/Leszek Szymański
Premier Mateusz Morawiecki (P) i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk (L) podczas spotkania z przedstawicielami klubów parlamentarnych i koła w KPRM w Warszawie ws. sytuacji na Białorusi. Fot. PAP/Leszek Szymański
Na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej, w porozumieniu z i w imieniu Grupy Wyszehradzkiej, zaproponuję tzw. Plan Marshalla dla Białorusi - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych.

W poniedziałek w KPRM odbyło się kolejne spotkanie premiera Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych w sprawie sytuacji na Białorusi.

"Budujące jest to, jak potrafimy się zjednoczyć wokół spraw najważniejszych dla Polski. A taką sprawą z pewnością jest Białoruś i jej przyszłość. Takie wnioski można wyciągnąć po drugim spotkaniu rządu z przedstawicielami polskiej opozycji, które trwało aż 3 godziny" - napisał szef rządu na Facebooku po zakończeniu spotkania.

Podkreślił, że są kwestie bezdyskusyjne, w których panuje zgada: wolność, demokracja i suwerenność, którą "musimy wspierać u naszego wschodniego sąsiada".

Morawiecki wskazał, że podczas spotkania przedstawił sprawozdanie z działalności rządu na forum międzynarodowym oraz stan realizacji programu "#SolidarnizBiałorusią", na który przeznaczyliśmy już 50 mln zł. We wpisie zwrócił uwagę, że rozwijany jest programy dla studentów i pracowników sektora IT.

Morawiecki: "dziękuję wszystkim przedstawicielom opozycji"

"Konkluzją spotkania była moja osobista deklaracja, że na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej - Council of the European Union, w porozumieniu z i w imieniu Grupy Wyszehradzkiej, zaproponuję tzw. Plan Marshalla dla Białorusi. To szereg rozwiązań, głównie gospodarczych, które wspólnie jako UE moglibyśmy zaproponować Białorusi w przypadku przeprowadzenia wolnych wyborów" - oświadczył.

"Dziękuję wszystkim przedstawicielom opozycji oraz tym, którzy ze strony rządowej ciężko pracują nad wsparciem Białorusi, za dzisiejszej spotkanie. Kolejne już wkrótce" - zakończył wpis Morawiecki.

Najbliższy szczyt UE zaplanowany jest na 24-25 września. Według oficjalnej agendy unijni liderzy mają rozmawiać o jednolitym rynku, przemyśle, transformacji cyfrowej oraz relacjach z Turcją i Chinami. Szczyt ma być też okazją do rozmów dotyczących pandemii koronawirusa. (PAP)

autor: Rafał Białkowski