Premier: pamięć i prawda muszą nam towarzyszyć

2020-09-17 18:50 aktualizacja: 2020-09-17, 21:11
Warszawa, 17.09.2020. Premier Mateusz Morawiecki podczas złożenia kwiatów na skwerze Matki Sybiraczki pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Warszawa, 17.09.2020. Premier Mateusz Morawiecki podczas złożenia kwiatów na skwerze Matki Sybiraczki pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Pamięć i prawda muszą nam towarzyszyć, dziękuję wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o oprawcach i ofiarach - mówił premier Mateusz Morawiecki, który w czwartek w Warszawie złożył kwiaty pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

"Pamięć i prawda muszą nam towarzyszyć. Jeśli zatracimy pamięć, jeśli historia będzie dla nas pozbawiona pamięci i prawdy, będzie tylko zbiorem coraz mniej znaczących dat i wydarzeń" - mówił Morawiecki. "To na drzewie prawdy rosną najpiękniejsze owoce. Na drzewie pamięci rosną owoce patriotyzmu" - dodał.

Premier zaznaczył, że wielką wartością jest to, że żyją jeszcze osoby, które upominają się o prawdę. "Dziękuję wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o oprawcach i ofiarach. Oprawcom komunistycznym należy się wieczna hańba, a ofiarom należy się wieczna pamięć" - mówił. Szef rządu podziękował m.in. szkołom, które noszą imię Zesłańców Syberyjskich.

Morawiecki podkreślał, że pochylając się nad strasznymi zbrodniami komunistycznymi, musimy zdać sobie sprawę ze znaczenia daty 17 września 1939 r. "Można powiedzieć, że to początek komunizmu w Polsce" - mówił szef rządu.

"Potem oprawcy komunistyczni, ubeccy, Urząd Bezpieczeństwa, Służba Bezpieczeństwa mordują polskich patriotów, setki patriotów wymordowanych przez SB w latach 70-tych i 80-tych przez formację służące systemowi komunistycznemu" - mówił. "To tysiące, dziesiątki tysięcy pomordowanych przez sędziów w togach, którzy wysługiwali się komunistycznemu systemowi zagłady, zniszczenia narodu polskiego" - dodał. 

Premier: potrzebujemy reformy wymiaru sprawiedliwości, by walczyć ze złogami komunistycznego systemu 

Cały czas musimy walczyć ze złogami komunistycznego systemu, dlatego potrzebna jest reforma wymiaru sprawiedliwości - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że prawdziwy wymiar sprawiedliwości będzie karał zbrodnię i potępiał katów.

"Dzisiaj przeżywamy 81. rocznicę ataku komunistów sowieckich na Polskę. I warto, żeby wszyscy, nie tylko Polacy, zdali sobie sprawę z odpowiedzialności funkcjonariuszy urzędu bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa, że byli sędziowie, którzy w stanie wojennym skazywali polskich patriotów z +Solidarności+ na kary więzienia" - mówił Morawiecki po złożeniu kwiatów przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. 

"Z morderstwami polskich patriotów, wywózkami na Sybir ponad miliona Polaków, w strasznych męczarniach umierających na Syberii, i później zwycięskim system komunistyczny, który niszczył polskich patriotów do 1989 roku - z tym, drodzy przyjaciele europejscy, cały czas musimy walczyć - ze złogami tego komunistycznego systemu. Dlatego potrzebna jest reforma wymiaru sprawiedliwości" - mówił Morawiecki.

Według premiera, potrzebny jest "prawdziwy wymiar sprawiedliwości, który będzie karał zbrodnię i potępiał katów, po to, żeby ofiary doświadczyły spóźnionej sprawiedliwości". "Polska zawsze będzie stała po stronie prawdy i ofiar systemu komunistycznego" - oświadczył.(PAP)