Szwajcarzy odrzucili w referendum propozycję zniesienia swobody przepływu osób z UE

2020-09-27 13:41 aktualizacja: 2020-09-27, 18:16
Plakaty prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP) dotyczące swobody przepływu osób z UE. Fot. PAP/EPA/PETER SCHNEIDER
Plakaty prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP) dotyczące swobody przepływu osób z UE. Fot. PAP/EPA/PETER SCHNEIDER
Szwajcarzy odrzucili w niedzielę w referendum propozycję dotyczącą zniesienia swobody przepływu osób z UE. Według prognoz przeciwko inicjatywie opowiedziało się 63 proc. wyborców - podała w niedzielę telewizja publiczna SRF, powołując się na szacunki instytutu GFS.

Referendum na temat przyszłości porozumienia z UE, pozwalającego na swobodny przepływ osób z Unii, forsowała rządząca populistyczno-prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa (SVP). Plebiscyt był postrzegany jako ważny test w sprawie stosunku do cudzoziemców, którzy stanowią jedną czwartą populacji - informuje agencja Reutera.

Telewizja SRF poinformowała, że prognoza GFS, oparta na częściowych wynikach niedzielnego referendum, pokazała, że wniosek został odrzucony stosunkiem 63 proc. do 37 proc. głosów.

Szwajcarzy w niedzielnym plebiscycie głosowali także w sprawie zakupu myśliwców dla wojska, złagodzenia zasad odstrzału wilków i wprowadzenia dwutygodniowego urlopu ojcowskiego.

W sprawie dwóch pierwszych inicjatyw odsetki zwolenników i przeciwników są na razie zbliżone.  

Ostatnią inicjatywę poparło za to 61 proc. uczestników referendum - wynika z prognoz opublikowanych po zakończeniu głosowania. Od 2005 r. pracującym matkom przysługuje w Szwajcarii 14 tygodni płatnego urlopu po urodzeniu dziecka. Ale ojcowie, zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, mają tylko 1-2 dni wolnego, jeśli są zatrudnieni. (PAP)