Szefowie obrony V4 rozmawiali o siłach zbrojnych w czasach pandemii

2020-09-29 17:32 aktualizacja: 2020-09-29, 21:17
Helenów, 29.09.2020. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund T. Andrzejczak (L), węgierski szef sztabu generał broni Ferenc Korom (2L), słoweński szef obrony generał Daniel Zmeko (2P) oraz szef obrony Czech generał Ales Opata (P) podczas wypowiedzi dla mediów. Fot. PAP/Paweł Supernak
Helenów, 29.09.2020. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund T. Andrzejczak (L), węgierski szef sztabu generał broni Ferenc Korom (2L), słoweński szef obrony generał Daniel Zmeko (2P) oraz szef obrony Czech generał Ales Opata (P) podczas wypowiedzi dla mediów. Fot. PAP/Paweł Supernak
Budowa zdolności obronnych, rozwój wojsk cybernetycznych, wspólne ćwiczenia i szkolenia oraz współpraca sił zbrojnych w warunkach pandemii – to tematy rozmów szefów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy spotkali się we wtorek w podwarszawskim Pruszkowie.

"Cieszę się, że mimo obecnej sytuacji pandemicznej w Europie mogliśmy się spotkać osobiście i przedyskutować sprawy ważne dla regionu" – powiedział szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak, który przewodniczył spotkaniu. Wzięli w nim udział jego odpowiednicy z Czech, Słowacji i Węgier.

Szef SGWP podkreślił, że wobec ograniczeń, jakie wymusiła pandemia, która uniemożliwiła wiele rzeczywistych działań, "znaczenie cyberprzestrzeni dramatycznie wzrosło". "Dlatego współpraca Grupy Wyszehradzkiej w cyberprzestrzeni na poziomie militarnym została wzmocniona i stała się nie tylko częścią naszego codziennego życia, ale i naszej codziennej służby" – zauważył generał.

"Jak wiemy, dużo się dyskutuje o wysiłkach krajów sojuszniczych i sprzymierzonych w celu zwiększenia zdolności NATO i EU" – podkreślił Andrzejczak. Dlatego – dodał - jednym z tematów dyskusji było przygotowanie grupy bojowej V4, która ma być gotowa do działań pod flagą Unii Europejskiej w 2023 roku. "To jasno pokazuje, że współpracujemy także, by podejmować ważne inicjatywy w ramach UE" – zaznaczył.

"Wymieniliśmy nasze przemyślenia dotyczące operacyjnego rozmieszczania sił V4 w kontekście odpowiedzi NATO i UE na zagrożenia bezpieczeństwa. Dyskutowaliśmy rolę krajów V4 w Siłach Odpowiedzi NATO i w Inicjatywie Gotowości, które są kluczowe dla wschodniej flanki. Omawialiśmy też obecny stan zdolności cybernetycznych na poziomie narodowym" – relacjonował szef SGWP. Dodał, że Polska dzieli się doświadczeniami z budowy Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. "Rozmawialiśmy o cyberobronie jako nowej domenie operacyjnej i wymieniliśmy poglądy na to, jak każdy kraj może się przyczynić do rozwoju zdolności cybernetycznych V4" – powiedział.

Jednym z głównych tematów spotkania były współpraca, szkolenie i ćwiczenia. "Rozmawialiśmy o operacjach transgranicznych i mobilności wojsk, które zwiększyłyby efektywność i gotowość sił" – dodał generał Andrzejczak.

"Z powodu restrykcji związanych z pandemią wiele ćwiczeń było o wiele mniejszych niż planowaliśmy. Jednakże, mając na uwadze doświadczenia zdobyte od początku pandemii, chciałbym ogłosić, że nasze wojska są gotowe do wielonarodowych i sojuszniczych ćwiczeń zgodnie z planem szkoleń i ćwiczeń V4" - zadeklarował. "Ważne, by pamiętać, że każde z nich jest zaplanowane, transparentne i ma defensywny charakter” – podkreślił.

Jak zaznaczył szef SGWP, doświadczenia z pandemii pokazały, że ściślejsza współpraca "jest potrzebna i nieunikniona", a wobec negatywnego wpływu pandemii na budżety poszczególnych państw, "kluczowe jest, aby wypracować wspólne wymagania operacyjne dotyczące wybranego sprzętu wojskowego", co pozwoliłoby zwiększyć wspólne zdolności obronne.

Generałowie będą kontynuować rozmowy w środę w Sztabie Generalnym. Odwiedzą też 1. Warszawską Brygadę Pancerną w warszawskiej Wesołej. Dołączy do nich szef Sztabu Generalnego Ukrainy gen. Rusłan Chomczak.

Polska sprawuje prezydencję w V4 od lipca br. do czerwca 2021.(PAP)

autor: Jakub Borowski