Białoruś: marszałek Senatu RP rozmawiał z prezydentem Łukaszenką

2016-12-05 12:02 aktualizacja: 2018-09-27, 01:06
Mińsk, Białoruś, 05.12.2016. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski (2P) i Prezydent Republiki Białoruskiej Alaksandr Łukaszenka (L) podczas spotkania w Mińsku, 5 bm. Marszałek Senatu rozpoczął trzydniową wizytę na Białorusi, której jednym z kluczowych punktów ma być udział w ratyfikowaniu przez białoruski parlament porozumienia pomiędzy polskim a białoruskim rządem o współpracy w dziedzinie edukacji, dotyczącego wymiany nauczycieli, młodzieży i studentów, nauczania języka polskiego oraz współpracy naukowej. (zuz/sko)  PAP/Marcin Obara
Mińsk, Białoruś, 05.12.2016. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski (2P) i Prezydent Republiki Białoruskiej Alaksandr Łukaszenka (L) podczas spotkania w Mińsku, 5 bm. Marszałek Senatu rozpoczął trzydniową wizytę na Białorusi, której jednym z kluczowych punktów ma być udział w ratyfikowaniu przez białoruski parlament porozumienia pomiędzy polskim a białoruskim rządem o współpracy w dziedzinie edukacji, dotyczącego wymiany nauczycieli, młodzieży i studentów, nauczania języka polskiego oraz współpracy naukowej. (zuz/sko) PAP/Marcin Obara
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w poniedziałek w Mińsku spotkał się z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką. Nasze relacje gospodarcze są na wysokim poziomie, ale nie odzwierciedlają możliwości - mówił Łukaszenka, zachęcając do współpracy.

Marszałek Senatu podkreślił wagę współpracy między parlamentami. Jak powiedział, wpływają one na poprawę stosunków między Polską a Białorusią.

Zaznaczył, że 27 grudnia przypada 25. rocznica uznania przez Polskę niepodległej Białorusi.

Karczewski dodał, że jednym z celów jego wizyty jest udział w posiedzeniu wyższej izby parlamentu, podczas którego nastąpi ratyfikacja polsko-białoruskiej umowy oświatowej.

Łukaszenka wyraził przekonanie, że wizyta przyczyni się do aktywizacji dialogu między obu krajami. W jego ocenie w ostatnim czasie Polska i Białoruś prowadzą aktywny dialog polityczny. Przypomniał, że w ostatnim czasie na Białorusi doszło do wizyty "ważnych przedstawicieli polskich władz", Warszawę - jak zaznaczył - odwiedzali białoruscy przedstawiciele rządu.

Łukaszenka: nasza współpraca gospodarcza nie odzwierciedla naszych możliwości

Łukaszenka mówił też o relacjach gospodarczych. "Nasza współpraca gospodarcza jest na bardzo wysokim poziomie, ale to absolutnie nie odzwierciedla naszych możliwości. Mamy nad czym pracować" - podkreślił, dodając, że Białoruś jest do tego gotowa.

"Możecie liczyć, że w naszych relacjach nie będzie spraw, o których nie możemy rozmawiać" - powiedział prezydent Białorusi. Podkreślił gotowość do rozmawiania na temat wszelkich problemów.

Łukaszenka nawiązał też do kwestii historycznych. "Zawsze żyliśmy w przyjaźni, mamy bliską, czasem wspólną historię. Czasem pojawiają się pytania ze strony Polski i części naszego społeczeństwa dotyczące historii" - mówił. Zapewnił, że Białoruś zawsze otwarcie będzie odpowiadać na polskie pytania.

"Mamy praktycznie we wszystkich kwestiach historycznych zbieżne podejście. Historia nie powinna zmieniać się w zależności od polityki, polityków i koniunktury, dlatego powinniśmy znać ją maksymalnie dokładnie" - mówił prezydent Białorusi.

Polska delegacja weźmie udział w obradach Rady Republiki

Karczewski przebywa z wizytą na Białorusi od niedzieli. Wcześniej w poniedziałek rozmawiał z metropolitą mińsko-mohylewskim abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem.

W poniedziałek marszałek Senatu odbędzie także spotkania z przewodniczącymi obu izb Zgromadzenia Narodowego: Rady Republiki Michaiłem Miasnikowiczem i Izby Reprezentantów Uładzimirem Andrejczanką.

Karczewski i Miasnikowicz podpiszą też wspólne oświadczenie o współpracy pomiędzy Senatem a Radą Republiki. Wezmą również udział w podpisaniu porozumienia o współpracy między Polską Akademią Nauk a Akademią Nauk Republiki Białoruś.

Polska delegacja będzie uczestniczyć w obradach Rady Republiki, podczas których izba wyższa białoruskiego parlamentu dokona ratyfikacji porozumienia o współpracy w obszarze edukacji między Polską a Białorusią. Porozumienie dotyczy wymiany nauczyciel i młodzieży oraz nauczania języka polskiego.

W ostatnim czasie Białoruś odwiedzili wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Magdalena Cedro i Justyna Prus (PAP)

mce/ just/ kar/ jbr/

TEMATY: