Rozpoczął się X Kongres "Polska Wielki Projekt"

2020-10-09 11:53 aktualizacja: 2020-10-09, 14:11
Członek rady Stowarzyszenia "Solidarni 2010" Andrzej Gwiazda (C), jego małżonka, działaczka opozycyjna w PRL Joanna Duda-Gwiazda (L) i przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Bogusław Nizieński (P) podczas X Kongresu Polska Wielki Projekt, zorganizowany przez Fundację Polska Wielki Projekt w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Członek rady Stowarzyszenia "Solidarni 2010" Andrzej Gwiazda (C), jego małżonka, działaczka opozycyjna w PRL Joanna Duda-Gwiazda (L) i przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Bogusław Nizieński (P) podczas X Kongresu Polska Wielki Projekt, zorganizowany przez Fundację Polska Wielki Projekt w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
W piątek przed godz. 12 rozpoczął się X Kongres "Polska Wielki Projekt". W programie kongresu są panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli świata polityki, nauki, gospodarki i kultury. Zostanie też wręczona nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Podczas inauguracji spotkania zaplanowano przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy. Wczesnym popołudniem przemówienie wygłosi też premier Mateusz Morawiecki.

Dziesiąta edycja Kongresu "Polska Wielki Projekt" odbywa się w Arkadach Kubickiego i potrwa do niedzieli; ze względu na sytuację epidemiologiczne odbywa się ona w wersji hybrydowej - można ją śledzić poprzez stronę internetową: www.polskawielkiprojekt.pl

Organizatorem kongresu jest Fundacja Polska Wielki Projekt. Ideą kongresu - jak wskazują jego organizatorzy - jest debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach. "Wyzwania te są gigantyczne, a stan naszego życia publicznego może budzić tylko przygnębienie. W tej sytuacji nie wolno nam ulec pokusie ucieczki w spokój życia prywatnego. Szybko bowiem ujawni się jego kruchość. W naszym wspólnym interesie leży podjęcie trudu odpowiedzialności za wspólne dobro, naszą Rzeczpospolitą" - podkreślają organizatorzy.

"Jesteśmy głęboko przekonani, że podstawową powinnością stojącą dziś przed ludźmi, którym leży na sercu dobro Polski i kolejnych pokoleń Polek i Polaków jest stworzenie silnych ram przestrzeni politycznej, umożliwiających dyskusję o sprawach najwyższej wagi. Podtrzymanie tej kruchej więzi łączącej naszą wspólnotę polityczną jest nieodzownym warunkiem powodzenia wszelkich wysiłków modernizacyjnych" - dodają.

Kongres będzie podzielony na kilka tematycznych paneli dyskusyjnych z udziałem przedstawicieli świata nauki, gospodarki, kultury i życia publicznego. Wśród tegorocznych prelegentów - jak podają organizatorzy - są m.in. szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, b. wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, europosełowie PiS Zdzisław Krasnodębski i Ryszard Legutko.

W sobotę zostanie wręczony medal "Odwaga i Wiarygodność", a w niedzielę nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Medal "Odwaga i Wiarygodność", jak zaznaczają organizatorzy, przyznawany jest osobom aktywnie działającym na rzecz kongresu oraz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie.

Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość.

Fundacja Polska Wielki Projekt prowadzi działalność społeczną, edukacyjną, kulturalną, artystyczną oraz informacyjną. Promuje i popularyzuje najważniejsze polskie osiągnięcia gospodarcze, społeczne, naukowe, kulturalne, techniczne i technologiczne oraz dziedzictwo polskie i europejskie. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi instytucjami i mediami. (PAP)

autor: Rafał Białkowski