Allegro zadebiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych

2020-10-12 10:02 aktualizacja: 2020-10-12, 15:43
Allegro zadebiutowało na Giełdzie. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Allegro zadebiutowało na Giełdzie. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
W poniedziałek do obrotu giełdowego na rynku podstawowym wprowadzone zostały akcje Allegro. Kurs akcji spółki na otwarciu w debiucie na  Giełdzie Papierów Wartościowych wzrósł o 51,2 proc., do 65 zł. To największe IPO w historii GPW. Jak wskazuje wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, giełdowy debiut Allegro to dobra informacja dla każdego z nas.

W poniedziałek do obrotu trafiło 1,023 mld akcji platformy e-commerce Allegro.eu. Notowanie akcji spółki rozpoczęły się o godzinie 9.15. i potrwa do 16.50.

Oferta Allegro obejmowała początkowo 216 mln akcji (w tym do 15 proc. akcji, które trafią do Morgan Stanley jako opcja stabilizująca kurs po debiucie spółki na giełdzie). Po podniesieniu oferty łączna liczba oferowanych akcji wynosiła 246.857.43, razem z opcją stabilizacyjną. 

Inwestorom detalicznym przydzielono łącznie 9.342.771 akcji, a inwestorom instytucjonalnym przydzielono łącznie 236.238.624 akcje (uwzględniając akcje dodatkowego przydziału). 

Średnia stopa redukcji dla zleceń kupna złożonych przez inwestorów detalicznych w ofercie Allegro wyniosła około 84,85 proc.

Allegro 14 września ogłosiło zamiar przeprowadzenia oferty publicznej i debiutu na GPW.

Zysk Allegro w pierwszym półroczu br. wzrósł rok do roku do 289,7 mln zł z 195,7 mln zł. 

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin wyraził oczekiwanie, że w przyszłości Allegro będzie szerzej otwartym, wirtualnym oknem na świat, i umożliwi polskim firmom rozwój ich biznesu za granicą.

"Giełdowy debiut Allegro to jest dobra informacja dla każdego z nas. Na warszawską giełdę wchodzi bowiem internetowy serwis, który zatrudnia ponad 2 tys. pracowników i który wspiera ponad 4 mln sprzedających" - powiedział Gowin, który uczestniczył na GPW w uroczystości podczas debiutu Allegro.

Jak mówił, w ostatnich miesiącach, "w tym czasie, tak trudnym dla gospodarki polskiej, światowej, rola branży e-commerce zdecydowanie wzrosła".

Zaznaczył, że zakupy przez internet to bezpieczna alternatywa w czasach pandemii. "Nic dziwnego, że Allegro wciąż zatrudnia nowych pracowników. Jako minister rozwoju, pracy i technologii, i jako wicepremier tego rządu mam nadzieję, że po wejściu na giełdę będziecie państwo zatrudniać jeszcze więcej osób" - dodał Gowin.

Jak wskazał, Allegro inwestuje także w nowe technologie. "Liczę na to, że po wejściu na giełdę będziecie państwo jeszcze mocniej, jeszcze dynamicznej w ten obszar inwestować" - powiedział.

Zdaniem Gowina rozwój handlu internetowego pozytywnie wpływa na wiele innych branż, jak np. kurierska czy płatności elektronicznych. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta