Trzaskowski z Cichanouską o możliwościach wsparcia dla Białorusinów

2020-10-20 16:12 aktualizacja: 2020-10-20, 18:23
Koronawirus w Polsce. Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Koronawirus w Polsce. Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkał się we wtorek z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Rozmowa - jak poinformował prezydent stolicy - dotyczyła możliwego wsparcia dla wolnościowych dążeń Białorusinów.

O spotkaniu Trzaskowski poinformował po południu na Twitterze. "Spotkałem się (ze Swiatłaną Cichanouską), niekwestionowaną liderką demokratycznej Białorusi. Rozmawialiśmy o tym, jak (Warszawa) mogłaby wesprzeć wolnościowe dążenia Białorusinów oraz pomóc tym, którzy z powodu represji zostali zmuszeni do opuszczenia kraju" - napisał prezydent Warszawy. Zamieścił też zdjęcie ze spotkania.

Liderka białoruskiej opozycji spotkała się też we wtorek z szefem gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztofem Szczerskim, premierem Mateuszem Morawieckim oraz studentami Kolegium Europejskiego w Natolinie. "Drodzy studenci, wierzę w was, możecie budować mosty pomiędzy narodami. Przyszłość Unii Europejskiej jest w waszych rękach" - podkreślała Cichanouska w Natolinie.

Cichanouska zapowiedziała przed tygodniem, że ogłosi ogólnokrajowy strajk, jeżeli do 25 października włącznie, Alaksandr Łukaszenka nie spełni trzech żądań: nie ogłosi swojej dymisji, nie zaprzestanie całkowicie przemocy na ulicach oraz nie zwolni wszystkich więźniów politycznych.

We wtorek Cichanouska wezwała struktury siłowe, aby do niedzieli przeszły na stronę narodu. Opozycjonistka, kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi obiecała funkcjonariuszom, że unikną lustracji.

Na Białorusi od ponad dwóch miesięcy trwają protesty, rozpoczęte po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, w których według oficjalnych wyników Łukaszenka zdobył ponad 80 proc. głosów. Uczestnicy protestów nie uznają tych wyników i domagają się powtórnych wyborów. Służby bezpieczeństwa regularnie używają siły wobec manifestantów, a za udział w protestach zatrzymano kilkanaście tysięcy osób.(PAP)