Dworczyk: uczestnicy spotkania z prezydentem czekają na wyniki dochodzenia epidemiologicznego

2020-10-24 13:25 aktualizacja: 2020-10-24, 18:09
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Prace na Stadionie Narodowym trwają bez zakłóceń, jest tam wspaniały zespół; wszyscy biorący udział w spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą czekają spokojnie na wyniki dochodzenia epidemiologicznego - napisał w sobotę na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk w piątek był obecny podczas wizytacji prezydenta Andrzeja Dudy na Stadionie Narodowym, gdzie powstaje szpital tymczasowy; razem z nim brał udział w konferencji prasowej. W sobotę rano rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że prezydent Duda miał test na koronawirusa i wynik jest pozytywny.

"W związku ze sprzecznymi informacjami w mediach uprzejmie informuję: prace na Stadionie Narodowym - trwają bez zakłóceń (jest tam wspaniały zespół), wszyscy biorący udział w spotkaniu z prezydentem czekają spokojnie na wyniki dochodzenia epidemiologicznego. Wszystkim zdrowia" - napisał w sobotę na Twitterze Dworczyk.

Podobny komunikat przekazał PAP zastępca dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA dr Artur Zaczyński, który koordynuje prace dot. przygotowania szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. "Prace na Stadionie Narodowym toczą się nadal; nie przerywam pracy" - powiedział Zaczyński, który, podobnie jak Dworczyk, brał udział w piątkowym wydarzeniu z udziałem prezydenta.

Pierwszy szpital tymczasowy powstaje na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie. Zgodnie z zapowiedziami rządu szpitale takie powstaną w każdym mieście wojewódzkim.

Szpital tymczasowy, który powstaje na Stadionie Narodowym, będzie filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

W środę szef KPRM, który jest odpowiedzialny za koordynowanie przygotowania szpitali tymczasowych informował, że w pierwszym etapie, w którym powstanie 500 łóżek w szpitalu tymczasowym w Warszawie, potrzebnych będzie ponad 500 pracowników personelu medycznego. Dodał, że jeżeli sytuacja pandemiczna w kraju będzie się pogarszała, a przyrost zachorowań wciąż będzie tak dynamiczny, wtedy szpital będzie mógł zostać rozszerzony do 1000 łóżek, z czego 100 do intensywnej terapii.

W piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży powiedział PAP, że do pracy w tzw. Szpitalu Narodowym zgłosiło się ponad 1 700 pielęgniarek, ratowników i lekarzy; mówił też o odbywających się rozmowach rekrutacyjnych i szkoleniach. Podkreślał, że weryfikowane są też uprawnienia kandydatów.

Do służby w szpitalu zgłosiło się ochotniczo również 250 strażaków, dyplomowanych ratowników medycznych, którzy - jak wskazywał Poboży - z pewnością wesprą działania lekarzy. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek