Szefowa KE: 100 mln euro na zakup 15-22 mln zestawów do testów na koronawirusa

2020-10-24 16:33 aktualizacja: 2020-10-24, 21:07
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
100 mln euro z unijnych funduszy trafi na zakup od 15 mln do 22 mln zestawów do szybkich testów antygenowych na obecność koronawirusa dla krajów Unii Europejskiej - poinformowała w sobotę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Koronawirus ponownie szybko rozprzestrzenia się w Europie. Żeby spowolnić ten proces, potrzebujemy jak najwięcej testów. Szybkie testy z szybkimi wynikami są kluczowe w tym momencie. Szybkie testy mogą na przykład pozwolić nam podróżować w bezpiecznych warunkach. Ludzi można (za ich pomocą) badać przed wejściem na pokład samolotu" - powiedziała szefowa KE w materiale wideo opublikowanym przez Komisję.

Jak dodała, UE potrzebuje dużej liczby szybkich testów antygenowych. "W związku z tym KE udostępnia 100 mln euro z Instrumentu Wsparcia w Sytuacjach Nadzwyczajnych. Za te pieniądze możemy kupić od 15 mln do 22 mln zestawów do szybkich testów antygenowych dla Unii Europejskiej" - wskazała.

Zaznaczyła, że jednocześnie kraje unijne mogą uruchomić wspólne zakupy testów. "Powinno to pomóc spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa" - podsumowała.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)