Schetyna: wyroku TK nie należy publikować

2020-10-28 09:19 aktualizacja: 2020-10-28, 10:32
Poseł KO-PO Grzegorz Schetyna podczas wypowiedzi dla mediów. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Poseł KO-PO Grzegorz Schetyna podczas wypowiedzi dla mediów. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Wyrok TK w sprawie przepisu tzw. ustawy antyaborcyjnej nie powinien być publikowany - uważa były szef PO Grzegorz Schetyna. Zasugerował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu wzięcie pod uwagę możliwości dalszych demonstracji i zaognienia sytuacji w kraju po publikacji tego wyroku.

Były lider PO był w środę gościem Radia RMF FM. Był pytany m.in., czy uważa, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy antyaborcyjnej powinien być opublikowany.

"Uważam, że w tej sytuacji, przy takim zagrożeniu rosnąca liczba zakażeń i zgonów w pandemii jest powód, aby nie publikować teraz orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział Grzegorz Schetyna.

Pytany o swoją wypowiedź z grudnia 2015 roku, gdy wzywał ówczesną premier Beatę Szydło do publikacji wyroku TK w sprawie trybu wyboru sędziów Trybunału przez Sejm, Schetyna stwierdził, że TK wydający orzeczenia w roku 2015 "był Trybunałem wybranym legalnie, zgodnie z zapisami ustawy.

"Ten Trybunał, który funkcjonuje dzisiaj, Trybunał Julii Przyłębskiej, nie jest Trybunałem legalnym i jego orzeczenia są nielegalne" - powiedział b. szef PO.

Dodał, że sugeruje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, żeby "wziął pod uwagę możliwości dalszych demonstracji, zaogniania sytuacji w Polsce, które będą na pewno następować po publikacji tego orzeczenia".

W ubiegły czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający - na mocy tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Po tym orzeczeniu w całej Polsce rozpoczęły się protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego - manifestacje, blokowanie ulic, protesty przed i w kościołach, a także akcje w mediach społecznościowych.

Z informacji zamieszczonej we wtorek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien zostać opublikowany najpóźniej 2 listopada. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz