Do 6 listopada trwa nabór wniosków w ramach programu "Maluch plus"

2020-10-29 07:40 aktualizacja: 2020-10-29, 08:50
Przechodnie z wózkami na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Przechodnie z wózkami na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Do 6 listopada trwa nabór w ramach programu "Maluch plus" edycja 2021. Wnioski można składać do modułów zakładających tworzenie nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi przez podmioty prywatne oraz dofinansowanie do funkcjonowania miejsc już istniejących - przypomina resort rodziny.

16 października zakończył się nabór do pierwszego modułu programu "Maluch plus" 2021. Jednostki samorządu terytorialnego mogły starać się o dofinansowanie do tworzenia nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi oraz dofinansowanie do ich funkcjonowania.

Minister rodziny Marlena Maląg przypomniała jednak, że wciąż można składać wnioski o dofinansowanie w ramach pozostałych trzech modułów. Obejmują one tworzenie nowych miejsc opieki przez podmioty prywatne oraz dofinansowanie do funkcjonowania miejsc już istniejących. Termin upływa 6 listopada.

"Oferty do programu można składać w formie pisemnej do właściwego Urzędu Wojewódzkiego ze względu na położenie gminy, na terenie której prowadzona jest instytucja opieki lub planowane jest utworzenie instytucji. Można to zrobić również drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP" - wskazała Maląg.

W 2021 r. podobnie jak w edycji tegorocznej budżet programu "Maluch plus" wyniesie 450 mln zł. "Zależy nam, by miejsc opieki nad maluszkami przybywało – zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych ośrodkach. To ważne, by rodzice nie musieli się martwić o to, kto zostanie z ich dzieckiem, gdy oni zdecydują się wrócić do pracy" - podkreśliła szefowa MRiPS.

W całej Polsce działa dzisiaj ponad 6,6 tys. żłobków i klubów dziecięcych. Oferują one ok. 191 tys. miejsc opieki nad maluchami – to o ok. 100 tys. miejsc więcej niż w roku 2015. To potwierdza, że stawiamy na rozwój sieci instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi. Dodatkowo w ramach tegorocznej edycji programu "Maluch plus" powstać ma 20,5 tys. nowych miejsc, a prawie 90 tys. już istniejących otrzyma dofinansowanie do funkcjonowania.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec