Premier: chcemy rozpocząć szczepienia od seniorów, personelu medycznego i służb mundurowych

2020-11-13 12:28 aktualizacja: 2020-11-14, 08:20
Dr Ewelina Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Fot. PAP/Adam Warżawa
Dr Ewelina Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Fot. PAP/Adam Warżawa
Chcemy rozpocząć szczepienia od grup wysokiego ryzyka - seniorów, personelu medycznego i służb mundurowych - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek po spotkaniu z przedstawicielami firmy Pfizer, które poświęcone było współpracy w przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek na Covid-19.

Morawiecki podkreślał, że model dystrybucji szczepionki opiera się o skrupulatne wyliczenia, które zostały w piątek przedyskutowane, żeby jak najszybciej móc "wejść w proces szczepień".

"Jak tylko Europejska Agencja Leków zatwierdzi tę szczepionkę, my chcemy być natychmiast gotowi po to, żeby zacząć szczepić" - powiedział szef rządu i dodał, że chce, żeby szczepionka była dostępna w tym samym momencie, co w Europie Zachodniej.

"Chcemy rozpocząć szczepienia od grup wysokiego ryzyka - mam, ojców, babć, od naszych seniorów, od tych, którzy są najbardziej narażeni na działanie koronawirusa, ale także od personelu medycznego, służ mundurowych" - zadeklarował premier.

Jednocześnie zastrzegał, że wciąż należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, w tym stosować dystans, dezynfekcję, maseczki, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Nadal prowadzimy trudną walkę z Covid-19, ale widzę wyraźnie, że ją wygramy

Nadal prowadzimy trudną walkę z Covid-19, ale widzę wyraźnie, że tę walkę wygramy; do tego będą również służyły szczepienia; to ma szansę całkowicie zmienić sytuację społeczną i sytuację gospodarczą - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier przyznał na konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami firmy Pfizer, że choć nadal prowadzimy trudną walkę z Covid-19, to widzi już wyraźnie, że tę walkę wygramy. "Musimy tylko ograniczyć jak najszybciej straty dla gospodarki w poszczególnych branżach" - dodał.

"Do tego będzie również służył cały proces szczepienia, żeby jak najszybciej jak najszersze rzesze naszych obywateli mogły były uodpornione na Covid-19. To całkowicie ma szansę zmienić sytuację społeczną i sytuację gospodarczą" - ocenił Morawiecki.

Jak powiedział, "dziś możemy potwierdzić informacje, które parę dni temu przekazał koncern Pfizer o dostępności bardzo innowacyjnej szczepionki".

Morawiecki relacjonował, że na piątkowym spotkaniu omówili w gronie ekspertów oraz przedstawicieli instytucji "będących na pierwszej linii walki z koronawirusem" kwestie istotne z punktu widzenia logistyki, spraw operacyjnych i organizacyjnych związanych z dystrybucją szczepionki.

Solidarność i dyscyplina społeczna - nasza najlepsza broń w walce z koronawirusem

Szef rządu we wpisie na Facebooku zwrócił uwagę, że podczas piątkowego spotkania z prezes zarządu Pfizer Polska Dorotą Hryniewiecką-Firlej i ekspertami z tej firmy usłyszał bardzo optymistyczne informacje.

"Możemy mówić o triumfie nauki nad epidemią i nadziei, jaką niesie ze sobą przyszłość" - podkreślił Morawiecki.

Premier relacjonował, że w trakcie spotkania omówiono model dystrybucji szczepionki "just in time" (dokładnie na czas). "Chcemy być gotowi natychmiast - dlatego też kilka tygodni temu rozpoczęliśmy rządowe przygotowania, a dziś powołaliśmy grupę roboczą z ekspertami Pfizer. Jestem pewien, że Polska będzie doskonale przygotowana na jak najszybszą dystrybucję szczepionki dla wszystkich chętnych!" - podkreślił szef rządu we wpisie.

Morawiecki dodał, że w piątek na temat szczepionki rozmawiał też z prezesem koncernu biofarmaceutycznego AstraZeneca Leifem Johanssonem.

"Podczas wideokonferencji poruszyliśmy wątki COVID-19, ale również inwestycji koncernu w Polsce o wartości 1,5 mld złotych i projektu Warsaw Health Innovation Hub. Jest to inicjatywa AstraZeneca, wypracowana we współpracy z Agencją Badań Medycznych i mająca na celu identyfikację najpilniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej oraz ich szybkie i skuteczne rozwiązanie" - napisał Morawiecki.

"Właśnie teraz, gdy zmniejszyliśmy ilość zarażeń i pracujemy nad lekiem, najważniejsza jest dyscyplina!" - podkreślił premier. "Proszę raz jeszcze - zostańmy w domu i ograniczmy kontakty społeczne! Wygramy tę walkę - ale potrzebujemy jeszcze trochę czasu" - zaznaczył Morawiecki. 

Prezes zarządu Pfizer Polska: naszym celem jest dostarczenie skutecznej i bezpiecznej szczepionki

Hryniewiecka-Firlej wystąpiła po spotkaniu na konferencji prasowej razem z premierem. Dziękowała za zaproszenie do roboczego zespołu naukowego, który ma wypracować najlepszy możliwy logistyczny system dostaw szczepionki na COVID-19 do polskich pacjentów. Zaznaczyła, że eksperci w tym zespole "mają ogromne doświadczenie w swoich obszarach". "Jesteśmy w stanie bardzo szybko wypracować skuteczny model tak, żebyście państwo mieli poczucie bezpieczeństwa. My ze swojej strony jako Pfizer i ja osobiście, jako Dorota Hryniewiecka-Firlej i lekarz zobowiązuję się do tego, żebyśmy w sposób rzeczywiście szybki i skuteczny oraz bezpieczny, dzieląc się naszymi kompetencjami, które są niemałe, wypracowali system, z którego wszyscy będziemy zadowoleni" - powiedziała.

Przypomniała, że jej firma ma 170 lat, a w Polsce działa od ponad 60 lat i ma doświadczenie także w profilaktyce szczepionkowej, co pokazała w przypadku walki z chorobą Heinego-Medina. Wskazywała, że ich szczepionka spowodowała zatrzymanie rozprzestrzeniania się tej choroby. "Wtedy nauka wygrała nad chorobą, odnieśliśmy wspólnie ogromny sukces i mam nadzieję, że dzisiaj, mierząc się z nowymi wyzwaniami, bo koronawirus jest dramatycznym wyzwaniem dla zdrowia, życia, i dla gospodarki tym samym - że znowu damy radę i stawimy temu czoła w sposób konkretny" - mówiła.

Zaznaczyła, że jest o tym przekonana widząc pracę, pasję i kompetencję naukowców w całym świecie, którzy stoją za wykreowaniem i produkcją szczepionki, a "nauka po raz kolejny wygra nad chorobą. "Jesteśmy tu po to w tym zespole, aby wypracować i dostarczyć państwu skuteczną, bezpieczną szczepionkę w skuteczny i bezpieczny sposób i jestem przekonana, że nam się to uda" - dodała. (PAP)

Autorzy: Mateusz Roszak, Aleksandra Rebelińska, Rafał Białkowski, Wiktoria Nicałek