Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas złożył rezygnację. Premier ją przyjął

2020-11-20 11:17 aktualizacja: 2020-11-21, 07:33
Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas złożył rezygnację. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas złożył rezygnację. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas z przyczyn zdrowotnych złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Premier Mateusz Morawiecki ją przyjął. Obowiązki GIS będzie wykonywał dotychczasowy zastępca szefa inspekcji - Krzysztof Saczka.

Pinkas poinformował w oświadczeniu, że zmuszony jest zrezygnować z pełnienia funkcji Głównego Inspektora Sanitarnego ze względu na gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia i konieczność podjęcia leczenia. "Decyzję o złożeniu dymisji podjąłem z ciężkim sercem. Uznałem, że wypełnianie powierzonej mi misji z pełnym oddaniem i poświęceniem nie jest w tej sytuacji możliwe” – przekazał Pinkas.

Pinkas: jestem zmuszony zrezygnować z szefowania GIS  z powodu gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia

W oświadczeniu skierowanym m.in. do współpracowników Pinkas podziękował za dwa lata wspólnej, intensywnej i pełnej zaangażowania współpracy.

"Obejmując urząd miałem marzenia o przeprowadzeniu wielu nowatorskich zmian, które uczyniłyby naszą pracę lepszą, skuteczniejszą i bardziej innowacyjną w służbie zdrowia publicznego. Ich wprowadzenie w życie nie zawsze okazywało się łatwe czy możliwe" – napisał dotychczasowy szef GIS.

Wskazał, że ostatnie miesiące zdominowane zostały przez pandemię. "Spadło na nas wiele dodatkowych i trudnych obowiązków. Ale to doświadczenie pokazało, że wobec wielkich wyzwań zdrowotnych udało nam się stanąć w jednym szeregu. Jestem przekonany, że jest to dla nas bezcenny sprawdzian. Nasza instytucja po raz kolejny okazała się być kluczowym filarem w ochronie zdrowia. Dziś jesteśmy już w innym miejscu niż kilka miesięcy temu, lepiej przygotowani do kolejnych wyzwań" – ocenił Pinkas.

Minister Zdrowia podziękował Pinkasowi

Za szefowanie inspekcji Pinkasowi podziękował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. "Dziękuję ministrowi Jarosławowi Pinkasowi za ponad dwa lata służby na rzecz państwa jako Główny Inspektor Sanitarny. Dziękuję za trud pracy w dobie epidemii i zapoczątkowanie procesu zmian w kierunku elektronizacji usług Inspekcji Sanitarnej" – napisał szef resortu na Twitterze.

Szef BBN: w imieniu prezydenta i własnym dziękuję Pinkasowi za współpracę

"Panie ministrze Pinkas, drogi Jarku, w imieniu prezydenta i własnym ogromne dzięki za współpracę i wielkie zaangażowanie w walce z Covid-19. Wracaj szybko do zdrowia" - napisał na Twitterze szef BBN Paweł Soloch.  "Wierzę, że będziemy mogli nadal korzystać z Twojej wiedzy i doświadczenia" - dodał. 

Obowiązki GIS będzie pełnił Krzysztof Saczka

Krzysztof Saczka jest zastępcą GIS od 15 września tego roku. W nocie biograficznej na stronie GIS widnieje informacja, że Saczka jest magistrem inżynierem.

Kształcił się na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej (specjalność: Elektroniczne Urządzenia Sterowania) oraz na Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki (kierunek: Informatyka). Ukończył studia podyplomowe na AGH w Krakowie i SGH w Warszawie. (PAP)

Autorki: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka