Milion złotych z budżetu obywatelskiego na projekt "Zwierzęta w Łodzi są ważne"

2020-12-13 12:20 aktualizacja: 2020-12-13, 12:24
Szczeniaki. Fot. PAP/EPA/OLIVIER MAIRE
Szczeniaki. Fot. PAP/EPA/OLIVIER MAIRE
Prawie 10 tys. łodzian zagłosowało na projekt "Zwierzęta w Łodzi są ważne". Dzięki temu milion złotych trafi na wsparcie dla łódzkich zwierzaków, nie tylko tych bezdomnych - informuje łódzki magistrat.

Na projekt "Zwierzęta w Łodzi są ważne" składają się cztery elementy – doposażenie łódzkiego schroniska dla zwierząt, Animal Patrolu i sekcji konnej Straży Miejskiej oraz dofinansowanie miejskiego programu zapobiegania bezdomności zwierząt w mieście.

"Jeśli chodzi o schronisko, to u nas zaplanujemy kolejne ulepszenia, remonty, naprawy, w celu poprawienia komfortu zwierząt, które tutaj u nas przebywają. Oczywiście też zakupy do gabinetu weterynaryjnego" – informuje dyrektor schroniska Marta Olesińska.

Z pieniędzy na realizację projektu dla Animal Patrolu Straży Miejskiej sfinansowane zostaną: zakup specjalistycznego sprzętu do interwencji ze zwierzętami oraz dodatkowe patrole, natomiast sekcja konna SM otrzyma samochód i przyczepę do transportu koni oraz drobniejszy sprzęt służący do codziennej pracy.

Ostatni element projektu – dofinansowanie miejskiego programu zapobiegania bezdomności zwierząt w Łodzi dotyczy zwierząt domowych, właścicielskich. "To zadanie zawiera bezpłatne chipowanie psów i kotów właścicielskich oraz kastrację i sterylizację" - mówi Olesińska. Według niej, to bardzo ważne zadanie, bo te zabiegi to jest podstawa zapobiegania bezdomności zwierząt. "Bez tych zabiegów ta nasza praca będzie zawsze syzyfową. A dzięki temu, że od kilku lat tego rodzaju programy są realizowane w mieście, w tej chwili do schroniska trafia coraz mniej zwierząt" – dodaje.

Grzegorz Gawlik z Urzędu Miasta Łodzi zwraca uwagę, że na projekt "Zwierzęta w Łodzi są ważne" zagłosowało prawie 10 tys. łodzian. W sumie w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy miasta wybrali 36 projektów dotyczących zwierząt. To m.in. projekt dotyczący kotów wolnożyjących, a który obejmuje zabiegi sterylizacji i kastracji kotek i kotów, leczenie oraz ponad cztery tony suchej karmy, którą będą mogli pobierać społeczni opiekunowie kotów i dokarmiać nimi zwierzaki.

Wśród zwycięskich projektów znalazły się również m.in. dofinansowanie działalności ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt, pilotażowy program "Adoptuj pszczołę" dotyczący wsparcia ekologicznego pszczelarstwa miejskiego i budowa budek dla jeży i nietoperzy.

Gawlik przypomina, że w Łodzi powstaje rada społeczna do spraw zwierząt. W jej skład wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych, mieszkańcy, dla których los zwierząt jest ważny, a także urzędnicy i radni. Zacznie działać od nowego roku. (PAP)

autor: Jacek Walczak