Medycy, którzy od czwartku wieczorem robili testy kierowcom w Dover, wracają do kraju; do Wlk. Brytanii udają się wojskowi medycy

2020-12-25 10:31 aktualizacja: 2020-12-27, 06:11
Ciężarówki i inne pojazdy przejeżdżają przez port Dover w Dover w Wielkiej Brytanii. Fot, PAP / ANDY RAIN
Ciężarówki i inne pojazdy przejeżdżają przez port Dover w Dover w Wielkiej Brytanii. Fot, PAP / ANDY RAIN
Grupa 60 wojskowych medyków udała się w piątek do Wielkiej Brytanii, gdzie będą robić testy na obecność koronawirusa polskim kierowcom czekającym na granicy w Dover na wjazd do Francji. Do kraju wracają medycy m.in. z CSK MSWiA, którzy przeprowadzali tam testy od czwartku wieczorem.

W Dover w nocy z czwartku na piątek pracowała grupa 37 lekarzy, diagnostów, pielęgniarek i ratowników medycznych z CSK MSWiA, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, WOPR oraz innych służb.

W piątek rano Centralny Szpital Kliniczny MSWiA poinformował na Twitterze, że "medycy wracają już do kraju". Do wpisu dołączono zdjęcia z nocnej akcji przeprowadzania testów wśród kierowców, którzy utknęli na granicy, czekając na możliwość wjazdu do Francji. "Polscy ratownicy medyczni wraz z kolegami z Wielkiej Brytanii i Francji sprawnie przeprowadzili setki testów na COVID19, aby osoby z ujemnym rezultatem mogły ruszyć w trasę" - napisano z kolei na Twitterze polskiej amabasady w Wielkiej Brytanii.

Również w piątek rano z lotniska wojskowego Poznań-Krzesiny wyleciał samolot CASA-295 z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa, którym do Wielkiej Brytanii udali się wojskowi medycy, między innymi z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - poinformował PAP Wydział Działań Komunikacyjnych DGRSZ.

"Medycy będą przeprowadzać testy na obecność koronawirusa polskim kierowcom ciężarówek, którzy utknęli na granicy. Żołnierze wiozą również środki ochrony osobistej. Łącznie na pokładzie wojskowej CASY znajduje się 60 medyków" - poinformowano. 

Dworczyk: polscy medycy wykonali 1260 testów kierowcom w Dover 

Polscy medycy od czwartku wieczorem wykonali 1260 testów kierowcom w Dover w Wielkiej Brytanii – poinformował w piątek na Twitterze pełnomocnik rządu ds. programu szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk.

"I zabrakło TIR-ów. Przez noc i ranek zespół dr A. Zaczyńskiego wykonał 1260 testów. Jesteście Wielcy! Dziękujemy! Teraz Brytyjczycy umożliwią dojazd nowych ciężarówek do Dover, nasi medycy wracają do PL, a około 15.00 przyjedzie druga zmiana - tym razem medycy z Wojsko Polskie!" – napisał Dworczyk na Twitterze.

W Dover w nocy z czwartku na piątek pracowała grupa 37 lekarzy, diagnostów, pielęgniarek i ratowników medycznych z CSK MSWiA, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, WOPR oraz innych służb. W piątek wracają oni już do kraju. 

Do Wielkiej Brytanii udała się natomiast grupa 60 wojskowych medyków, by wykonać testy na obecność koronawirusa kolejnym polskim kierowcom czekającym na granicy w Dover na wjazd do Francji. 

W piątek rano z lotniska wojskowego Poznań-Krzesiny wyleciał do Wielkiej Brytanii samolot CASA-295, którym do Wielkiej Brytanii udali się wojskowi medycy, między innymi z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - poinformował PAP Wydział Działań Komunikacyjnych DGRSZ. "Medycy będą przeprowadzać testy na obecność koronawirusa polskim kierowcom ciężarówek, którzy utknęli na granicy. Żołnierze wiozą również środki ochrony osobistej. Łącznie na pokładzie wojskowej CASY znajduje się 60 medyków" - poinformowano. (PAP)