Dworczyk: w niedzielę między godz. 8 a 12 szczepionki na koronawirusa dotrą do 72 szpitali węzłowych

2020-12-26 11:52 aktualizacja: 2020-12-26, 21:25
Szef KPRM Michał Dworczyk Fot. PAP/Sebastian Borowski
Szef KPRM Michał Dworczyk Fot. PAP/Sebastian Borowski
Między godz. 8.00 a 12.00 w niedzielę 10 tys. szczepionek na koronawirusa zostanie dostarczonych do 72 szpitali węzłowych, w których rozpoczną się szczepienia personelu medycznego - powiedział PAP szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że tego dnia ruszy w mediach kampania informacyjno-frekwencyjna.

Pierwsza dostawa szczepionek, wynosząca 10 tys. sztuk, wyruszyła do Polski w nocy z 24 na 25 grudnia z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs, by trafić do magazynu ARM w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim.

"W sobotę po godz. 6 dostawa dotarła do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych. Szczepionki zostały już przepakowane i przekazane do hurtowni farmaceutycznej, która w niedzielę od rana będzie je rozwozić do 72 szpitali, w których odbędą się szczepienia" - mówił PAP szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

"Szczepionki dotrą do szpitali węzłowych między godz. 8 a 12, następnie poszczególne szpitale będą już same decydować, o godzinie rozpoczęcia szczepień. Pierwsze rozpoczną się jednak w szpitalu MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie" - zapowiedział minister.

Jak wskazał, w niedzielę spośród ponad 300 tys. osób personelu medycznego, który zgłosił się do tej pory, zaszczepionych zostanie 10 tys.

"Przy pierwszej dostawie zaszczepimy tyle osób, ile dotarło szczepionek. Przy kolejnych dostawach szczepionki będą dzielone na pół ze względu na to, że szczepionka jest dwudawkowa. Dzięki temu zabezpieczamy się na wypadek niespodziewanych zdarzeń" - zaznaczył Dworczyk.

Jak dodał, następna dostawa szczepionek, ok. 300 tys. sztuk, dotrze do Polski jeszcze w tym roku. Nie wykluczył więc, że jeszcze w grudniu przeprowadzone będą kolejne szczepienia medyków.

Dworczyk poinformował też, że w niedzielę ruszy akcja profrekwencyjna dotycząca szczepień. "Akcja informacyjno-profrekwencyjna rozwija się, w internecie jest coraz więcej targetowanych reklam dotyczących szczepień personelu medycznego. Od jutra będziemy mieli spoty zarówno w mediach tradycyjnych i elektronicznych, a od poniedziałku pojawią się też billboardy" - powiedział.

"Stopniowo ta akcja będzie narastać tak, żeby docelowo dotrzeć do każdego Polaka z rzetelną informacją i propozycją zaszczepienia się" - przekonywał.

Dodał, że "wszystko wskazuje na to, że szczepienie +grupy pierwszej+ rozpocznie się w drugiej połowie stycznia".

Minister pytany, kiedy rozpoczną się szczepienia przedstawicieli rządu odparł, że nie stanowią oni oddzielnej kategorii. "Będą się szczepić w ramach swoich grup wiekowych tudzież zawodowych. Niektórzy przedstawiciele rządu będą się szczepić w ramach +grupy zero+ ze względu na to, że są lekarzami" - mówił.

"W ramach akcji profrekwencyjnej planujemy eventy, w których osoby rozpoznawalne ze świata polityki będą przyjmowały szczepionkę, ale w ramach swoich grup, sformułowanych w Narodowym Programie Szczepień" - zaznaczył.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał we wtorek, że do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek. Będą one dzielone na pół. Jedna część pozostanie w magazynie agencji w ultra niskiej temperaturze, druga trafiać będzie do punktów, w których odbywać się będą szczepienia.

Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. (PAP)

Autor: Rafał Białkowski