Wrocław. Sylwia Świsłocka-Karwot nową dyrektor Muzeum Współczesnego

2021-01-12 09:38 aktualizacja: 2021-01-12, 09:42
Muzeum Współczesne mieści się w zabytkowym schronie przeciwlotniczym wybudowanym w 1942 według projektu Richarda Konwiarza. Po remoncie bunkier zamienił się w sześciokondygnacyjną przestrzeń wystawienniczą. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Muzeum Współczesne mieści się w zabytkowym schronie przeciwlotniczym wybudowanym w 1942 według projektu Richarda Konwiarza. Po remoncie bunkier zamienił się w sześciokondygnacyjną przestrzeń wystawienniczą. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Dr Sylwia Świsłocka-Karwot, historyk sztuki z Uniwersytetu Wrocławskiego została nową dyrektor Muzeum Współczesnego Wrocław. Wyboru kandydatki dokonała siedmioosobowa komisja konkursowa powołana przez prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka.

O decyzji komisji konkursowej poinformował we wtorek PAP wrocławski magistrat.

Sylwia Świsłocka-Karwot jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w 1999 r. uzyskała tytuł magistra historii sztuki, a w 2004 r. tytuł doktora nauk humanistycznych na podstawie dysertacji pt. „Plastyka we Wrocławiu w latach 1945-1970. Artyści i krytycy”.

Od początku związana jest Dolnośląskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Współczesnych, najpierw jako koordynatorka programu pod nazwą „Utworzenie regionalnej kolekcji sztuki współczesnej”, od 2008 r. jako członek zarządu, a od ponad dwóch lat jako prezes.

Od 2008 r. zatrudniona jest na stanowisku adiunkta w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wrocław. Muzeum Współczesne z nowym dyrektorem

Przez kilka lat Świsłocka-Karwot była starszym wizytatorem w Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, jak również sekretarzem redakcji kwartalnika „Quart”. Pracę zawodową rozpoczynała od stanowiska asystenta muzealnego, kustosza, a następnie kuratora wystaw.

Jest autorką kilkudziesięciu publikacji na temat sztuki współczesnej, w tym obszernej monografii pt. „Sztuka we Wrocławiu w latach 1945-1970. Artyści, dzieła, krytycy”. Jest także członkinią Rady Akademii Sztuk Pięknych im. Gepperta we Wrocławiu oraz nowo powołanej Wrocławskiej Rady Kultury przy Prezydencie Wrocławia.

Kandydatkę wyłoniła siedmioosobowa komisja konkursowa, której przewodniczył Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Wybór ten zaakceptował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

„Decyzją prezydenta Wrocławia w składzie komisji konkursowej zasiadał tylko jeden jego przedstawiciel, a większość miejsc zajęli przedstawiciele środowiska współczesnych sztuk wizualnych i strony społecznej” – podał magistrat.

Kontrkandydatem Świsłockiej-Karwot w konkursie był Piotr Lisowski, historyk sztuki, obecnie pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Współczesnego Wrocław. Funkcję objął po tym, gdy w grudniu 2019 r. zmarł dr Andrzej Jarosz, kierujący Muzeum Współczesnym od 2017 r.

Dr Świsłocka-Karwot obejmie stanowisko 16 stycznia br. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska
 

lp