Litwa. Polak Artur Ludkowski został doradcą premiera do spraw mniejszości narodowych

2021-01-14 07:01 aktualizacja: 2021-01-14, 12:25
Wilno, Litwa. Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Wilno, Litwa. Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie Artur Ludkowski został doradcą premier Litwy Ingridy Szimonyte ds. mniejszości narodowych. „Dziś Polacy zajmują wysokie stanowiska w samorządach, rządzie, są w Urzędzie Prezydenta Litwy i nikogo to nie dziwi” - podkreśla w rozmowie z PAP przypominając, że gdy 12 lat temu został wicemerem Wilna "było niedowierzanie".

Ludkowski pełnił stanowisko doradcy również w poprzednim rządzie Sauliusa Skvernelisa.

„To dobrze, że zmiana rządu w kraju nie wpływa na zmianę polityki względem mniejszości” - powiedział. Wyraził nadzieję, że „będzie to pierwszy od niepamiętnych czasów rząd prawicowy, który nie pogorszy sytuacji mniejszości narodowych” w kraju.

Ludkowski, który już dwukrotnie spotykał się z premier Szimonyte, zaznaczył, że wśród priorytetów obecnego rządu jest przyjęcie ustawy o mniejszościach narodowych, nad którą praca rozpoczęła się przed dwoma laty, jeszcze za czasów poprzedniego gabinetu. Ustawa przewiduje m.in. rozwiązania dotyczące używania języków mniejszości narodowych w przestrzeni publicznej, a także obietnicę państwa do finansowania kultury, oświaty i mediów, poprzez zagwarantowanie w budżecie osobnej puli finansowania dla mniejszości narodowych.

„Dobrze się składa, że kierownikiem grupy roboczej przygotowującej projekt tej ustawy była Ewelina Dobrowolska, obecna minister sprawiedliwości” - mówi doradca premier Szimonyte. Podkreśla, że „decydujące słowo w tej kwestii będzie należało właśnie do resortu sprawiedliwości. Zakłada się, że projekt ustawy o mniejszościach narodowych trafi pod obrady Sejmu jeszcze w tym roku.

Zadaniem obecnej władzy, zgodnie z założeniem programowym rządu, jest też przyjęcie ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk, w tym polskich, w litewskich dokumentach. Obecnie w parlamencie jest siedem projektów tej ustawy. Według Ludkowskiego, praca w tej kwestii w Sejmie ma się rozpocząć podczas najbliższej wiosennej sesji.

„Gdyby udało się przyjąć te dwie ustawy, to by już było dużo” - ocenia Ludkowski.

W społeczeństwie litewskim jest coraz więcej zrozumienia dla spraw mniejszości narodowych

Litwa jest najbardziej jednolitym narodowościowo państwem spośród trzech krajów bałtyckich. Mniejszości narodowe stanowią tu 17 proc. mieszkańców kraju. Najliczniejszą grupą są Polacy – 6,7 proc.

Zdaniem doradcy premiera, w społeczeństwie litewskim jest coraz więcej zrozumienia dla spraw mniejszości narodowych. „Być może jest to kwestia zmiany pokolenia. Przychodzą nowe, młode osoby o innym światopoglądzie” - mówi Ludkowski.

Doradca przypomina, że przed 12 laty, gdy został wybrany na stanowisko wicemera Wilna, „było ogólne zdziwienie i niedowierzanie”. „Dzisiaj Polacy zajmują wysokie stanowiska w samorządach, rządzie, są w Urzędzie Prezydenta Litwy i nikogo to nie dziwi” - podkreśla.

Artur Ludkowski z wykształcenia jest ekonomistą. Od 1989 roku jest członkiem Związku Polaków na Litwie. Od roku 2001 – dyrektorem Domu Kultury Polskiej w Wilnie. W latach 2003-2019 był radnym samorządu miasta Wilna z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. W latach 2013-2016 był przedstawicielem mniejszości narodowych Litwy w Radzie Kultury przy Ministerstwie Kultury RL.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

mmi/