Prof. Horban: zaszczepienie osób powyżej 80 lat powinno potrwać około 2 miesięcy

2021-01-15 10:09 aktualizacja: 2021-01-15, 12:33
Koronawirus w Polsce. Krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych Andrzej Horban podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
Koronawirus w Polsce. Krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych Andrzej Horban podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
Zaszczepienie osób powyżej 80. roku życia powinno potrwać ok. 2 miesięcy – poinformował w piątek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Ocenił, że realne jest zaszczepienie do końca II kwartału 2021 r. wszystkich seniorów powyżej 60 lat.

W Radiu Zet zapytano prof. Horbana, do kiedy potrwa szczepienie seniorów z grupy 80 plus. "Będziemy starali się zrobić to jak najszybciej" – odpowiedział, dodając, że w tej grupie jest mniej więcej 1,7 mln osób i prawie wszyscy powinni zostać zaszczepieni.

"Jeżeli mamy w tej chwili na razie 360 tys. szczepionek na tydzień, dzieląc przez 2, to jest 180 tys. 180 tys. razy 4 to 720 tys. Czyli to powinno być około dwóch miesięcy" – wyliczył.

Główny doradca premiera pytany o szczepienie wszystkich seniorów powyżej 60 lat, powiedział, że może to potrwać "ho, ho i jeszcze trochę".

Zapytany, co to oznacza wyjaśnił, że w grupie tej jest mniej więcej 10 mln ludzi. Jeżeli będziemy mieli milion szczepionek miesięcznie, to szczepienia potrwają 10 miesięcy.

"Jeżeli będziemy mieli 2 mln szczepionek, to mamy 5 miesięcy" – dodał.

Szczepionka na COVID-19. Prof. Horban o szczepieniach seniorów

Na pytanie, czy realny jest scenariusz, że do końca II kwartału 2021 r. uda się zaszczepić wszystkich seniorów, odpowiedział: "myślę, że to jest absolutnie realne, bardzo możliwy sen. Może nawet, jak się uda, to wcześniej".

Jeśli chodzi o szczepienia osób z ostatniej grupy, to według niego będą się ona mogły zaczepić jeszcze w tym roku.

"Możliwości produkcyjne firm produkujących szczepionki będą rosły z miesiąca na miesiąc" – wskazał.

O północy z czwartku na piątek ruszyły zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Do wyboru mają oni niemal sześć tysięcy przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.(PAP)

lp/