Politico: dymisja rządu Holandii po raporcie parlamentu wskazującym na naruszenie praworządności

2021-01-15 16:43 aktualizacja: 2021-01-15, 16:48
Premier rządu Holandii Mark Rutte Fot. PAP/EPA/BART MAAT
Premier rządu Holandii Mark Rutte Fot. PAP/EPA/BART MAAT
Dymisja rządu Holandii nastąpiła po raporcie komisji parlamentu holenderskiego wskazującym, że „podstawowe zasady praworządności zostały naruszone” w sprawie fałszywych oskarżeń o oszustwa związane z zasiłkami na dzieci - pisze brukselski portal "Politico".

Rząd holenderskiego premiera Marka Rutte'a podał się do dymisji w piątek z powodu skandalu, w którym tysiące rodziców zostało fałszywie oskarżonych o oszustwa związane z zasiłkami na dzieci w latach 2013-2019.

Rutte - jak cytuje "Politico" - powiedział wcześniej, że jest przeciwny rozwiązaniu koalicji, mówiąc, że Holandia potrzebuje stabilności podczas pandemii koronawirusa do marcowych wyborów, ale inne partie koalicyjne stwierdziły, że uważają, że konsekwencje polityczne są nieuniknione po ukazaniu się raportu parlamentarnego na temat skandalu.

„Dzięki tej decyzji rząd chce oddać sprawiedliwość wszystkim rodzicom, którzy zostali bezprecedensowo pokrzywdzeni. (...) Praworządność powinna chronić obywateli przed wszechpotężnym rządem, a tutaj poszło strasznie źle” - powiedział Rutte.

"Politico" wskazuje, że komisja parlamentu holenderskiego stwierdziła w swoim grudniowym raporcie, że „podstawowe zasady praworządności zostały naruszone”, żądając zwrotu środków od około 26 tys. rodziców, którzy zostali zidentyfikowani jako oszuści z powodu drobnych błędów, takich jak brak podpisów na dokumentach.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

io/