Portugalskie media: decyzja PZPN w sprawie selekcjonera potwierdza światowy trend

2021-01-21 17:20 aktualizacja: 2021-01-21, 17:25
Nowy portugalski trener Girondins Bordeaux Paulo Sousa. Fot. EPA / CAROLINE BLUMBERG
Nowy portugalski trener Girondins Bordeaux Paulo Sousa. Fot. EPA / CAROLINE BLUMBERG
Media w Portugalii komentując decyzję o zatrudnieniu Paulo Sousy jako selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski wskazuje, że decyzja władz PZPN potwierdza światową tendencję stawiania na pochodzących z tego kraju szkoleniowców.

W ocenie agencji prasowej Lusa oraz lizbońskiej gazety "Diario de Noticias" czwartkowa decyzja prezesa PZPN Zbigniewa Bońka wpisuje się w praktykę kilku innych zagranicznych związków futbolowych, które również postawiły na trenerów z Portugalii.

Komentatorzy wskazują, że Polska jest ósmym krajem, który zatrudnił na stanowisku selekcjonera trenera z Portugalii. Odnotowuje, że w ostatnim czasie z usług Portugalczyka Carlosa Queiroza korzystała też Kolumbia.

"Nawet pomimo niedawnego zwolnienia Queiroza Portugalia wciąż jest drugim krajem, z którego pochodzi najwięcej selekcjonerów (…). Wyprzedza nas tylko Francja, której trenerzy prowadzą 14 drużyn narodowych" - oszacowała Lusa.

Agencja prasowa z Lizbony wyliczyła, że poza Polską z usług szkoleniowców portugalskich korzystają obecnie m.in. Korea Południowa, Kamerun, Wenezuela czy Bahrajn.

Portugalskie media: "Być może podczas najbliższych mistrzostw świata w 2022 r. uda nam się pobić rekord świata Brazylii"

Tymczasem wraz z objęciem przez Sousę funkcji selekcjonera Polski media spekulują, na ile pochodzący z Viseu szkoleniowiec będzie w stanie odnosić sukcesy z reprezentacją, w której występuje, jak przypominają, najlepszy piłkarz świata – Robert Lewandowski.

"Być może podczas najbliższych mistrzostw świata w 2022 r. uda nam się pobić rekord świata Brazylii. Na mundialu 2014 trzech różnych szkoleniowców z tego kraju prowadziło trzy różne reprezentacje" - napisał "Diario de Noticias".

Dziennik "A Bola" z kolei poinformował, że w sztabie szkoleniowym Sousy pojawią się jego dotychczasowi współpracownicy: Manuel Cordeiro Pereira, Victor Sanchez, Paulo Grilo, Lluis Sala oraz Antonio Gomez.

Z Lizbony - Marcin Zatyka (PAP)

lp/