Ostateczna weryfikacja przez lekarza wyjaśni zgon pacjenta ujętego w raporcie poszczepiennym

2021-01-24 17:33 aktualizacja: 2021-01-25, 08:19
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Fot. PAP/Leszek Szymański
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Fot. PAP/Leszek Szymański
Nie ma obecnie potwierdzenia, by śmierć była spowodowana COVID-19; czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza - powiedział PAP rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, pytany o zgon mężczyzny z Oleśnicy, który został ujęty w rządowym raporcie dot. niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/niepozadane-odczyny-poszczepienne publikowane są bieżące raporty dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Oficjalna definicja NOP mówi, że jest to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19.

W najnowszym raporcie NOP z 23 stycznia znalazła się informacja, że 20 stycznia w Oleśnicy odnotowano zgon mężczyzny. W opisie tej informacji wskazano, że pacjent miał: "gorączkę, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardię, trzy razy wzywano ZRM (Zespół Ratownictwa Medycznego - PAP)". Zaznaczono, że pacjenta nie hospitalizowano, nastąpiło zatrzymanie krążenia, a w konsekwencji zgon.

"Nie ma obecnie potwierdzenia, by śmierć była spowodowana Covidem-19" - powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz odnosząc się do tej sprawy. "Mówimy na razie o pewnym zbiegu czasowym zgonu i szczepienia" - wyjaśnił. Podkreślił jednocześnie, że pacjent był osobą "bardzo schorowaną". "Czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza" - zaznaczył rzecznik. (PAP)

Autorka: Daria Kania

mst/